افزایش عملیات اکتشافی و ارتقای ذخایر آلومینا ایران
پايگاه خبري معدن نيوز- مديرعامل شرکت آلوميناي ايران گفت: عمليات حفاري اکتشافي معادن منطقه جاجرم افزايش يافته و 3 ميليون تن بوکسيت به حجم ذخاير قابل استخراج اين مجتمع افزوده شده است.
  بزرگنمايي:

پایگاه خبری معدن نیوز- مدیرعامل شرکت آلومینای ایران گفت: عملیات حفاری اکتشافی معادن منطقه جاجرم افزایش یافته و 3 میلیون تن بوکسیت به حجم ذخایر قابل استخراج این مجتمع افزوده شده است.
به گزارش پایگاه خبری معدن نیوز، تورج زارع با بیان این مطلب اظهار کرد: تامین بوکسیت یکی از چالش‌های شرکت آلومینای ایران است و نگاه ما به این شرکت برای تامین ذخیره بوکسیت، 40 ساله است که در ابتدای سال 93، ذخایر قابل استخراج معادن بوکسیت منطقه جاجرم 5 میلیون تن بود که با اکتشافات صورت گرفته تاکنون، ذخیره قابل استخراج به 8 میلیون تن رسید.
وی ادامه داد: در سه ماه نخست امسال، میزان حفاری اکتشافی این شرکت با انتخاب پیمانکار جدید به حدود2500 متر رسید و این روند تا پایان سال ادامه می‌یابد. همچنین، پیش‌بینی می‌شود در آبان امسال اکتشافات تکمیلی آغاز شود.
مدیرعامل شرکت آلومینای ایران با اشاره به پیشرفت 44 درصد طرح تولید شمش آلومینیوم جاجرم، تصریح کرد: این طرح در ابتدای سال گذشته، 44 درصد پیشرفت داشت، اما اکنون به 55 درصد رسیده است. همچنین تا آن زمان از 470 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری مورد نیاز، 170 میلیارد تومان هزینه شده بود که اکنون برای تکمیل طرح 300 میلیارد تومان نیاز است.
وی ادامه داد: برای اجرای طرح تولید شمش، با شرکت ان اف سی چین، قراردادی تنظیم و تجهیزات مورد نیاز سفارش داده شده و در حال ساخت است و این بخش تا 3 ماه دیگر به اتمام می‌رسد. مدیرعامل آلومینای ایران افزود: با آماده شدن تجهیزات، اقدام لازم برای حمل و نصب صورت خواهد گرفت و طبق برنامه، طرح آلومینیوم تا پایان اردیبهشت سال 96 راه‌اندازی می‌شود.
زارع گفت: در تلاش هستیم بخشی از اعتبار طرح تولید شمش را از طریق فروش پودر آلومینا تامین کنیم و از ایمیدرو خواهان حمایت‌های لازم برای تسریع در اجرای طرح، هستیم.
مدیرعامل شرکت آلومینای ایران با بیان اینکه این شرکت یک سوم آلومینای کشور را تامین می‌کند، گفت: شرکت آلومینای ایران طی سال گذشته، 241 هزار تن پودر آلومینا تولید کرد که برای تولید آن، حدود یک میلیون تن بوکسیت همراه با افزودنی‌های مورد نیاز تولید پودر آلومینا (411 هزار تن هیدرات و 144 هزار تن آهک) به تولید رسید.
وی ادامه داد: طی 3 ماه امسال، براساس برنامه 59 هزار تن آلومینا تولید شد که این رقم تا پایان سال به 250 هزار تن خواهد رسید.
وی ادامه داد: برای استفاده بهینه از ذخایر موجود، از بوکسیت عیار پایین سال‌های گذشته استفاده که موجب کاهش قیمت تمام شده تولید بوکسیت شد.
به گفته زارع، برای حمایت از بخش خصوصی و نیز افزایش ذخایر، بخشی از بوکسیت مورد نیاز این کارخانه (15 درصد) از معادن خصوصی تامین می‌شود که تاکنون 15 هزار تن خرید شده و این رقم تا پایان سال به 100 هزار تن می‌رسد.
زارع خاطرنشان کرد: در مجتمع آلومینای جاجرم 1530 نفر به طور مستقیم فعالیت می‌کنند که همراه با پیمانکاران به 2300 نفر می‌رسد. سابقه کاری اغلب نیروی انسانی این مجتمع کمتر از 10 سال است و در برنامه داریم با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان آور افراد بالای 20 سال اشتغال را بازنشسته کنیم تا کمکی به اشتغالزایی شهرستان شود.خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری