گفتگو، یادداشت و نشست خبری

مدیرعامل شرکت مهندسی بین المللی فولاد تکنیک در گفت و گوی تصویری با معدن نیوز؛

نتیجه مطالعات طرح جامع فولاد اضافه شدن ۵۰۰ میلیون تن به ذخایر قطعی سنگ آهن کشور بود/ صنعت فولاد یک صنعت بین المللی است/ ایران هم باید وارد این بازار بین المللی شود

نتیجه مطالعات طرح جامع فولاد اضافه شدن ۵۰۰ میلیون تن به ذخایر قطعی سنگ آهن کشور بود/ صنعت فولاد یک صنعت بین المللی است/ ایران هم باید وارد این بازار بین المللی شود
پایگاه خبری معدن نیوز - شرکت مهندسی بین المللی فولاد تکنیک گفت: زنجیره فولاد از معدن تا محصول نهایی در سال ۹۲ نامتوازنی داشت پس از انجام مطالعات طرح جامع فولاد مشخص شد حلقه های مختلف ناهماهنگی زیادی با یکدیگر دارند لذا با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو و شرکت ملی فولاد برنامه هایی را تدوین کردیم که واحدها توسعه های خود را به گونه ای انجام دهند که زنجیره متوازن شود و به جرات می توان گفت امروز وضعیت زنجیره به طور کلی از معدن تا محصول متوازن است.
  بزرگنمايي:

محمد ابکا در گفت و گوی تصویری با معدن نیوز افزود: این توازن به آن معناست که در حلقه نیازی به واردات وجود ندارد در حالی که در سال های 92 و 93 کمبود گندله و کنسانتره وجود داشت و وارد می شد اما اکنون تمام حلقه های زنجیره را کامل داریم.

مدیرعامل فولاد تکنیک اظهار داشت: منتها مسئله ای که وجود دارد این است که وضعیت بازار نسبت به پیش بینی هایی که می شد وضعیت نامطلوبی است که این جدای از نامتوازنی است.

وی تصریح کرد: در مطالعات اولیه حتی به این مسئله رسیدیم که ممکن است در برهه هایی در برخی از حلقه ها با مشکلاتی روبرو شویم برای نمونه مشخص شد که با کمبود سنگ آهن مواجه خواهیم شد و علت اینکه 250 هزار کیلومتر از پهنه های مختلف ایران در مرحله اکتشاف است نتیجه همین مطالعات و شناسایی گلوگاه ها بود.

ابکا یادآور شد: این اکتشافات تا حدود زیادی جواب داده و تا امسال شاهد اضافه شدن 500 میلیون تن به ذخایر قطعی سنگ آهن کشور هستیم اما اگر اکتشافات پاسخ مثبتی به ما ندهد باید یک فکر اساسی برای آینده آن داشته باشیم چراکه 10 تا 15 سال پس از افق چشم انداز 1404 سنگ آهن نخواهیم داشت و این بدان معنی است که باید در معادن کشورهای مختلف مشارکت کرد یا نظیر خیلی از کشورها مانند ترکیه یا آزمون و کره جنوبی وارد بازار بین المللی سنگ آهن و واردات شویم.

وی خاطرنشان کرد: نمی توان فولاد را به عنوان صنعتی که اشتغالزا بوده و اشتغال در آن چشمگیر است و مزایایی از قبیل نیروی انسانی کارآمد و انرژی زیاد و ارزان در کشور دارد نادیده گرفت. فولاد صنعتی است که بر رشد اقتصادی موثر است و اثر رشد اقتصادی در صنعت فولاد و رشد اقتصادی کشور متقابل است از اینرو نمی توان به فرض نبود ماده اولیه، تولید فولاد نداشته باشیم.

مدیرعامل فولاد تکنیک تاکید کرد: به اعتقاد من راهکار برقراری توازن زنجیره فولاد به درستی انجام شده است برای نمونه بسیاری از مجوزهای احداث واحدهای فولادی به ویژه فولاد خام، باطل شده است. درباره زنجیره و سایر حلقه ها نیز به تولید کنندگان هشدار داده شده که باید در تمامی حلقه ها توسعه ایجاد شود و تولیدکنندگان نیز این موضوع را پذیرفته اند.

وی تصریح کرد: صنعت فولاد یک صنعت بین المللی است و بالاخره باید ما نیز وارد بازار بین المللی بشویم.


اخبار مرتبط
gerçek porno burun estetği ankara
شرکت صبافولاد
گالری ویدئو
شرکت گل گهر
شرکت آهن و فولاد گل گهر
MME/PERED

پایگاه اطلاع رسانی معدن نیوز