موفقیت اکتشافی  با افزایش ضریب همراه بوده است
پایگاه خبری معدن نیوز- مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران: در یک‌سال اخیر ضریب موفقیت اکتشافی افزایش یافته است
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران گفت: در یک‌سال اخیر ضریب موفقیت اکتشافی افزایش یافته است، به‌طوری که از زمستان پارسال تاکنون، هر فصل یک کشف داشته‌ایم.
آقای سید صالح هندی افزود: در سال‌های 97 و 98، عملیات حفاری هشت حلقه چاه اکتشافی موفقیت‌آمیز به پایان رسید
وی با اشاره به کشف یک مخزن جدید نفت بسیار سبک و شیرین با درجه API 40 برای نخستین بار در حوالی آبادان در سال گذشته گفت : با توجه به اعلام کشف نفت در جزیره مینو در زمستان پارسال، باید حداقل در انتظار دو خبر خوب اکتشافی دیگر باشیم.
بر اساس اعلام مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران ، ضریب موفقیت چاه‌های اکتشافی (تعداد چاه‌های موفق نسبت به تعداد چاه‌های حفر شده) در دنیا به‌طور میانگین 30 درصد و در ایران حدود 60 درصد است و در 20 سال گذشته، در حوزه گاز، به ازای تولید هر 100 واحد، 180 واحد جایگزین شده است و در این مدت شاهد جایگزینی 70 درصد نفت تولیدی نیز بوده‌ایم.
آقای هندی در این زمینه افزود: به‌طور طبیعی با توجه به اینکه بیشترین ظرفیت اکتشاف در غرب و جنوب غرب کشور است، این بخش در اولویت قرار دارد، اما به این معنا نیست که در مناطق دیگر نباید به دنبال کشف باشیم.
وی گفت : اولویت دوم ما تمرکز بر شمال شرق کشور (منطقه کپه‌داغ) است و پس از آن نیز شمال غرب و دشت مغان قرار دارد.
آقای هندی انجام فعالیت‌های اکتشافی در شمال‌شرق کشور را به دلیل اهمیت تامین انرژی در این منطقه حائز اهمیت دانست و افزود : بر اساس سیاست‌های کلان وزارت نفت و پیرو تاکید وزیر نفت بر دستیابی به منابع انرژی در شمال شرق کشور، نسل جدید فعالیت‌ها در این منطقه آغاز شده است.
به گفته مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت، با اینکه اکتشاف در شرق کشور گران‌قیمت است و ریسک بالایی دارد، اما با توجه به فاصله زیاد این منطقه با مرکز انرژی کشور، اکتشاف در شمال شرق در اولویت شرکت ملی نفت ایران است و پیش‌بینی می‌شود از سال 99 به بعد، همواره دکل در کپه داغ شرقی مستقر و مشغول فعالیت باشد.
آقای هندی بابیان اینکه شرکت ملی نفت ایران در حوزه شناسایی منابع غیرمتعارف هیدروکربوری هم فعالیت‌هایی انجام داده است گفت: با اجرای مرحله نخست طرح شناسایی هیدرات‌های گازی دریای عمان، منابع هیدرات گازی و گاز طبیعی (منابع متعارف و غیرمتعارف) در دریای عمان شناسایی شد که با توجه به هزینه بالای فعالیت اکتشافی در آب‌های عمیق این منطقه و برای افزایش قطعیت نتایج حاصل از مرحله نخست، مرحله دوم این طرح پژوهشی نیز کلید خورد و هم‌اکنون در دست اقدام است.
وی افزود: طرح پژوهشی شناسایی شیل‌های نفتی هم که مرحله نخست آن با اثبات وجود نفت‌شیل در قالی‌کوه لرستان به پایان رسید، در حال پیگیری است و قرارداد مرحله دوم آن اخیرا به امضا رسیده است.
مدیراکتشاف شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: بر اساس نتایج حاصل از مرحله نخست این طرح، حجم درجای این نفت سبک و با کیفیت اقتصادی که قابلیت استفاده مستقیم به عنوان سوخت جت را دارد، بسیار قابل توجه است.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری

پایگاه اطلاع رسانی معدن نیوز