سه عامل موثر بر قیمت نفت در سال آینده
پایگاه خبری معدن نیوز- سه عامل اساسی روند قیمت نفت در سال میلادی آینده را مشخص خواهد کرد.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، بیورن تونهاگن، مدیر تحقیقات بازار نفت در شرکت تحقیقاتی "ریستاد انرژی" بر این باور است که بازار متعادل نفت در سال 2020 منوط به عدم رکود اقتصادی جهانی، ادامه کاهش تولید اوپک و اجرای مقررات جدید سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) برای سوختهای دریایی است.
به گفته تونهاگن، بازارها می توانند با تمدید کاهش تولید نفت اوپک تا پایان سال 2020 متعادل شوند زیرا ما بر این باوریم که مقررات IMO که در سال 2020 به اجرا گذاشته می‌شود، تقاضای بیشتری برای نفت خام ایجاد خواهد کرد. بعلاوه اقتصاد جهانی باید از رکود اجتناب کند و تقاضا برای نفت به بیشتر از نرخ معمول رشد که بین یک تا 1.2 میلیون بشکه در روز است، بهبود پیدا کند. اگر این عوامل تحقق پیدا نکنند ممکن است اوپک ناچار شود کاهش تولید بیشتری را برای پشتیبانی از بازار صورت دهد.
شرکت "ریستاد انرژی" در جدیدترین گزارش تعادل بازار نفت که هفته گذشته منتشر شد، پیش بینی کرد بازار حتی با قیمت فعلی نفت در سال 2020 متعادل خواهد شد زیرا جدیدترین بازبینی ها نشان می‌دهد تولید نفت اوپک سال آینده به 30.1 میلیون بشکه در روز در مقایسه با 29.5 میلیون بشکه در روز در ماه اوت خواهد رسید.
با این حال بازار نفت متعادل در سال میلادی آینده مستلزم این است که اقتصاد جهانی دچار رکود نشود و تقاضا برای نفت به حدود 1.2 میلیون بشکه در روز بهبود پیدا کند. اوپک باید سطح تولید فعلی را حفظ کرده و کاهش تولید خود را حداقل تا پایان سال 2020 ادامه دهد و همزمان اجرای مقررات جدید IMO برای سوختهای دریایی در سال 2020 تاثیر مثبتی روی رشد تقاضا برای نفت خواهد داشت.
بر اساس گزارش اویل پرایس، "ریستاد انرژی" پیش بینی کرده که رشد تولید نفت خام و میعانات در خارج از اوپک و روسیه، سال میلادی آینده به دو میلیون بشکه در روز خواهد رسید که 0.2 میلیون بشکه در روز کمتر از برآورد قبلی است.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری

پایگاه اطلاع رسانی معدن نیوز