به بهانه یادداشت دبیر انجمن سنگ آهن؛ لابی و فشار مضاعف تا اتمام ذخایر ملی
پایگاه خبری معدن نیوز - سعید عسکرزاده دبیر کل انجمن سنگ آهن ایران طی یادداشتی با اشاره به جدال مابین فولادی ها و سنگ آهنی ‌ها در خصوص صادرات سنگ آهن این جدال را نابرابر خواند.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز وی اشاره کرد که این انجمن بر خلاف فولادی ها که از ثروث، قدرت و رسانه برخوردارند هیچ ابزاری جز استدلال ندارد. این در حالی است که رسانه‌ها در برهه‌های مختلف حامی انجمن سنگ آهن به عنوان تشکیلاتی متشکل از فعالان بخش خصوصی بوده‌‌اند و اتفاقا این فرافکنی و مظلوم نمایی به جهت نداشتن استدلال قوی است، چه بسا اکنون که همگان بر بحران کمبود مواد اولیه برای حفظ حتی میزان کنونی تولید فولاد کشور اتفاق نظر دارند، متاسفانه انجمن سنگ آهن رسانه‌ها را متهم به خدمت یک طرفه به فولادی‌ها می‌نماید.  با توجه به اینکه سنگ آهن به عنوان ماده اولیه زنجیره فولاد نقش بسیار مهمی در چرخه تولید فولاد دارد، صادرات آن به زیان منافع کشور بوده و برخلاف سیاست‌‌های کلی اقتصاد مقاومتی است که بر تولید و اشتغال در کشور تاثیرات منفی خواهد داشت.

کشور ما با تکیه بر ظرفیت‌های فولادسازی خود می‌‌تواند در صورت تخصیص دادن سنگ آهن به واحدهای داخلی، ارزش افزوده بالایی را خلق نموده و آن را به تولید ناخالص داخلی کشور اضافه نماید. اگرچه صادرات سنگ آهن در برخی کشورها مانند استرالیا و برزیل صورت می ‌گیرد اما بررسی سیاست های این کشورها نشان می دهد که این کشورها تمایلی به سرمایه‌گذاری در صنایع پایین دست سنگ آهن ندارند.

این در حالی است که با توجه به اهداف افق 1404 برای تولید 55 میلیون تن فولاد و با توجه به اینکه منابع سنگ آهن در کشور محدود است، در‌صورتی‌که اکتشافات جدیدی در این بخش انجام نشود، صادرات این محصول توجیه ندارد و در آینده‌ای نه چندان دور به واردکننده سنگ آهن تبدیل می‌شویم.

عسکرزاده در یادداشت خود به وضع عوارض بر صادرات سنگ آهن انتقاد کرده و اشاره می‌کند که " در این صورت واحدهای کوچک به دلیل کمبود نقدینگی با زیان مواجه می‌شوند و در کوتاه مدت منجر به تعطیلی این معادن خواهد شد و در میان مدت فولادسازان نیز در چاهی که از کندن آن توسط دولت استقبال کرده بودند خواهند افتاد" ، این در حالی است که بر اساس گفته مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت هدف از وضع عوارض صادراتی، جلوگیری از خام فروشی، ایجاد ارزش افزوده بیشتر و تامین نیاز واحدهای داخل کشور است که رهبر معظم انقلاب نیز همواره بر آن تاکید کرده‌اند. به گفته امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت، این وزارتخانه به دنبال رفع نیاز ماده اولیه فولادسازان است و در نظر ندارد که مانع از صادرات شود چرا که کشور به ارزآوری نیز نیاز دارد. همچنین فولادسازان بارها اعلام کردند که به دنبال توقف صادرات سنگ آهن نیستند و تنها هدفشان تامین نیاز واحدهای فولادسازی است.

حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان در آیین افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی متالورژی، فولاد، ریخته‌گری، ماشین‌آلات و صنایع وابسته که اخیرا در اصفهان برگزار شد، عنوان کرد: " در حال حاضر ذوب آهن و فولاد مبارکه مشکل تامین مواد اولیه را دارند که به دنبال حل آن هستیم و امیدوارم نابسامانی که در چرخه تولید فولاد در کشور و دغدغه‌ای به نام تامین مواد اولیه است در نیمه دوم سال رفع شود. نابسامانی در بخش صادرات مواد اولیه باید اصلاح شود. ما به دنبال توقف آن نیستیم بلکه به دنبال اصلاح آن هستیم. تولیدکننده نباید دغدغه اش رفع مشکلات داخلی باشد. "

توجه به این نکته هم ضروری است که مقوله معدنداری و تجارت مواد معدنی دو امر متفاوت است. حساب انجمن سنگ آهن هم که محل تجمع عده معدودی بازرگان و صادرکننده است از جامعه معدنداران کشور جداست. این انجمن علی رغم آنکه همواره در پی پاسخگویی کلیه معدنداران سنگ آهن کشور می باشد، اما در واقع این چنین نیست که در این رابطه بزودی مطالبی در این رسانه منعکس خواهد شد.

از این رو جمله پایانی یادداشت دبیر کل انجمن سنگ آهن را بازگو می‌کنیم که اظهار داشت " تجربه آزمودن خطاست" و در رابطه با این گزینه بهتر به نظر می‌رسد که برای جلوگیری از هدر رفت منابع ملی اتفاقا باید به آموزه‌های پیشین توجه نمود و به گونه‌ای عمل کرد که مجددا صنعت کشور معطل ماده اولیه نماند.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری

پایگاه اطلاع رسانی معدن نیوز