اقتصاد و صنعت

تلاش برای رونق صادرات غیرنفتی

تلاش برای رونق صادرات غیرنفتی
پایگاه خبری معدن نیوز-رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی تلاش می کند با رونق صادرات غیر نفتی و ورود ارز آن ثبات و آرامش در اقتصاد ایجاد کند.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر عبدالناصر همتی در یادداشتی نوشت : از حدود 50 سال پیش که نفت، سهم غالب تولید و صادرات را در اقتصاد ایران‌ داشت تا به امروز که نفت کمتر از یک سوم صادرات را تشکیل می دهد به هر دلیل دولت نتوانسته است بودجه خود را از نفت جدا کند.
او افزود رشد اقتصادی کشور نیز با وجود کاهش سهم نفت به شدت متاثر از بخش نفتی است، طبعا اثر مستقیم تحریم های ظالمانه، کاهش رشد بخش نفتی و کاهش منابع برای بودجه دولت است. این دو با همدیگر، بخش غیر نفتی اقتصاد و بالطبع، رشد کل اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده اند.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: آنچه که بانک مرکزی با سیاست های پولی و ارزی خود می تواند انجام دهد، ایجاد ثبات و کمک در جهت رونق بخش غیر نفتی است.
وی گفت: رشد بخش نفتی، برون زا است و به تولید و صادرات نفت بستگی دارد و سیاست های بانک مرکزی بر رشد درون زا و غیر نفتی موثر است.
رئیس شورای پول و اعتبار افزود: وضعیت سامانه نیما و پیشی گرفتن عرضه ارز نسبت به تقاضای آن نشان می دهد که با همت صادرکنندگان و تمهیدات واردات، بحول و قوه الهی از این دوره سخت نیز به سلامت عبور خواهیم کرد.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: در صورت بازگشت به شرایط طبیعی اقتصادی، بانک مرکزی نیز سیاست های اصلاحی و احتیاطی خود را ادامه داده و از تکرار تجربه های تلخ گذشته، حتی الامکان پرهیز خواهد کرد.


بانک پارسیان
شرکت صبافولاد
گالری ویدئو
فولاد اکسین
شرکت آهن و فولاد گل گهر
MME/PERED

پایگاه اطلاع رسانی معدن نیوز