97 درصد معادن براساس تعریف شورای هماهنگی اقتصادی و توسعه جزو بنگاه های کوچک مقیاسند/ نسخه احیا 33 معدن کوچک مقیاس پیچیده شده است
پایگاه خبری معدن نیوز - وجیه اله جعفری مدیرعامل شرکت تهیه و تولید موادمعدنی ایران در مصاحبه تصویری با معدن نیوز گفت: موضوع طرح احیا معدن کوچک مقیاس از طرح های اقتصاد مقاومتی است که از اردیبهشت 98 به طور رسمی کار خود را آغاز کرد. هر چند که این طرح در گذشته نیز جزو طرح های مطرح حوزه معدن بود.
  بزرگنمايي:

وجیه اله جعفری مدیرعامل شرکت تهیه و تولید موادمعدنی ایران در مصاحبه تصویری با معدن نیوز گفت: موضوع طرح احیا معدن کوچک مقیاس از طرح های اقتصاد مقاومتی است که از اردیبهشت 98 به طور رسمی کار خود را آغاز کرد. هر چند که این طرح در گذشته نیز جزو طرح های مطرح حوزه معدن بود.
جعفری افزود: نکته قابل توجه در این طرح این است که امروز بسیاری از معادن یعنی چیزی حدود 98.3 درصد طبق تعریف شورای عالی معادن، کوچک و متوسط مقیاس محسوب می شود.
وی ادامه داد: طبق بررسی های اخیری که انجام گرفته، براساس تعریف شورای هماهنگی اقتصادی و توسعه که برمبنای اشتغال می باشد، 97 درصد معادن جزو بنگاه های کوچک مقیاس می باشند.
مدیرعامل ایمپاسکو تصریح کرد: ذخایر مختلفی در این معادن وجود دارد که نیازمند اکتشاف است. همچنین زیرساخت های مشترکی را می توان برای این معادن در نظر گرفت و ایجاد کرد و نیز سرمایه گذاری های کوچکی را می توان برای فعال کردن آنها تزریق کرد.
وی تاکید کرد: از بدو شروع این طرح، سعی شده تا از طریق پورتالی مع راه اندازی شده، اطلاعات درمورد معادن غیرفعال کشور و معادنی که قابل توسعه هستند تکمیل شود. درحالی که در گذشته این اطلاعات به صورت فیزیکی صورت می گرفت امروز به صورت مجازی انجام می شود.
جعفری گفت: شناسایی اولیه برای کلیه معادن تقریبا انجام شده و امیدواریم تا پایان سال این فرآیند تکمیل شود. حدود 664 مورد از این معادن فرم های اولیه را پر کرده اند و درمورد 210 مورد از این معادن کار کلینیکی انجام شده و برای 33 فقره نسخه احیا پیچیده شده است. قالب این معادن امروز با همین نسخه هایی که برای آنان پیچیده شده در حال فعال شدن هستند.
برخی از این معادن نیازمند سرمایه گذاری در بخش ایجاد واحدهای فرآوری هستند که برای نمونه در کرمانشاه یک واحد در حال احداث است که 4 معدن با آن همکاری خواهند کرد. در استان سیستان و بلوچستان نیز حدود 10 معدن بدین طریق با واحدهای فرآوری همکاری خواهند،کرد. در سایر استان ها هم در قالب کنسرسیوم واحدهای فرآوری فعال خواهند شد تا در کنار آنها شاهد فعال شدن معادن این مناطق باشیم.
جعفری در خاتمه گفت: نکته مهم دیگر بحث تکنولوژی و فناوری برای معادن است تا از طریق کنسرسیومی متشکل از شرکت های دانش بنیان، معدنداران و سرمایه گذاران شاهد فعال سازی معادن باشیم. برای نمونه 5 معدن هماتیتی در روشی که یک شرکت دانش بنیان ارائه نموده برای تولید فولاد فعال شده و همکاری خواهد کرد.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری