اکتشاف و ماشین آلات

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی؛

در تبدیل کانسار به معدن دچار ضعف جدی هستیم/ دانشگاه ها و مراکز علمی درخصوص کشف معادن بزرگ در کلاس جهانی راه حل ارائه دهند

در تبدیل کانسار به معدن دچار ضعف جدی هستیم/ دانشگاه ها و مراکز علمی درخصوص کشف معادن بزرگ در کلاس جهانی راه حل ارائه دهند
پایگاه خبری معدن نیوز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در کنفرانس انجمن زمین‌شناسی ایران گفت: مراکز علمی به کشف معادن در سطح کشور کمک کنند.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در کنفرانس انجمن زمین‌شناسی ایران گفت: مراکز علمی به کشف معادن در سطح کشور کمک کنند.

علیرضا شهیدی در بیست و دومین کنفرانس انجمن زمین‌شناسی ایران در دانشگاه شهید بهشتی افزود: کشور در تبدیل کانسار به معدن دچار ضعف جدی است و در 10 سال گذشته معدن بزرگی از کشورمان کشف و در کلاس جهانی، ثبت نشده بنابراین نیاز است که دانشگاه‌ها و مراکز علمی در این خصوص راه‌حل ارائه کنند.

وی ادامه داد: ایران یک درصد تولید آهن در دنیا را دارد، همچنین تولید سرب و روی در دنیا در یکسال بیش از 19 میلیون تن است و نیاز به اطلاعات پایه برای عملکرد خوب داریم.

وی با بیان این‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور چندین بار زمین‌شناسی کشور را پایش کرده و نقشه‌ها را آماده نموده است، تصریح کرد: برای اینکه شناختی از زیر زمین داشته باشیم از سال 81 به ژئوفیزیک هوایی روی آورده‌ایم و خطوط پرواز 200 تا 250 متر است و 640 هزار کیلومتر خطی برداشت هوایی داشته‌ایم.

شهیدی با بیان این‌که در سال 83 اطلس ملی نقشه‌های موضوعی زمین‌شناسی توسط این سازمان منتشر و پتانسیل 14 ماده معدنی بررسی شده، تاکید کرد: این اطلس تلفیقی از زمین‌شناسی، نقشه‌های زمین‌شناسی و سایر اطلاعات است و بر اساس مقیاس ما 10 برابر دقت خود را افزایش داده‌ایم.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ادامه داد: در دهه 90 انجام اکتشافات به میزان 550 هزار کیلومتر مربع و ژئوفیزیک هوایی در 640 هزار کیلومتر طبق برنامه توسعه ششم برنامه‌ریزی و انجام شده است.

وی با اشاره به این‌که با بیان این‌که از سال 1950 تا 2016 در دنیا بسیاری از کانسارها تبدیل به معدن شده‌اند، خاطرنشان کرد: در ایران این مسیر بسیار طولانی است و سالها می‌انجامد که این معضل باید رفع شود و نکته‌ای که وجود دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: راهکارهای رفع این معضل انجام اکتشافات عمقی است که در این خصوص برنامه‌ریزی شده 2 میلیون و 750 هزار کیلومتر خطی ژئوفیزیک هوایی انجام دهیم که 155 هزار کیلومتر مربع انجام شده و توان ما بیشتر از این نیست و نیاز به کمک بخش خصوصی است.

به گفته وی این اکتشافات با استفاده از روش‌هایی همچون ژئو فیزیک فیزیکی و شیمیایی، هیدرو ژئوفیزیک و حفاری اکتشافی انجام شده است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور عنوان کرد: در سازمان‌ها موازی‌کاری یا دوباره‌کاری‌ها در خصوص داده‌های زمین انجام می‌شود که باید زمین‌شناسی، مرجع داده‌های زمین باشد.

وی در خصوص برنامه‌های آتی سازمان متبوع خود گفت: تکمیل و تولید اطلاعات پایه بزرگ مقیاس با هدف افزایش دقت و بازدهی و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های اکتشافی و زیرساختی، تکمیل چرخه ژئوفیزیک هوایی با هدف اکتشاف ذخایر پنهان و عمیق در مناطق اولویت‌دار و بازنگری در اطلاعات پایه قبلی با هدف به روز رسانی و افزایش دقت آنها با استفاده از روش‌های روز دنیاست.


اخبار مرتبط
gerçek porno burun estetği ankara
شرکت صبافولاد
گالری ویدئو
شرکت گل گهر
شرکت آهن و فولاد گل گهر
MME/PERED

پایگاه اطلاع رسانی معدن نیوز