سنگ آهن و ذغال سنگ

افزایش حقوق دولتی و بهره مالکانه یعنی معادن هزینه بیشتری را متحمل شده و حاشیه سودشان کاهش می یابد/ چشم انداز گروه سنگ آهنی در سال آینده تیره است

افزایش حقوق دولتی و بهره مالکانه یعنی معادن هزینه بیشتری را متحمل شده و حاشیه سودشان کاهش می یابد/ چشم انداز گروه سنگ آهنی در سال آینده تیره است
پایگاه خبری معدن نیوز - در لایحه بودجه سال ۹۹، بهره مالکانه معادن از ۱۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۸ به ۲۸۰۰ میلیارد تومان افزایش داشته است. این موضوع می‌تواند شرکت‌های معدنی از جمله گلگهر و چادرملو را تحت تاثیر قرار دهد.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، در لایحه بودجه سال 99، بهره مالکانه معادن از 1500 میلیارد تومان در سال 98 به 2800 میلیارد تومان افزایش داشته است. این موضوع می‌تواند شرکت‌های معدنی از جمله گلگهر و چادرملو را تحت تاثیر قرار دهد.

سعید عسگرزاده دبیر انجمن سنگ آهن ایران در این خصوص بیان کرد: افزایش حقوق مالکانه معادن، هم سودآوری شرکت های دولتی و هم بخش خصوصی را تحت تاثیر قرار می دهد. در لایحه بودجه 99 بهره مالکانه معادن نسبت به سال 98 افزایش داشته و این موضوع یعنی معادن هزینه بیشتری متحمل خواهند شد.

وی افزود: افزایش بهره مالکانه معادن، حاشیه سود شرکت های معدنی را کاهش خواهد داد و به نظر می رسد افزایش نرخ احتمالی محصولات معدنی در سال 99 در حدی نیست که افزایش بهره مالکانه معادن را جبران کند.

دبیر انجمن سنگ آهن ایران در رابطه با تبعات دیگر افزایش بهره مالکانه معادن در سال آینده گفت: سرمایه گذاران همواره شرایط اقتصادی و مالی آینده را در سرمایه گذاری های خود لحاظ می کنند. کاهش حاشیه سود شرکت های معدنی از جذابیت سرمایه گذاری در حوزه معادن خواهد کاست.

وی اضافه کرد:‌ عدم ثبات اقتصادی هم سیگنال منفی برای سرمایه گذاران در این حوزه خواهد بود. بودجه دولت به طور کلی به سرمایه گذاری ها جهت خواهد داد و وقتی دولت منابع کافی برای سرمایه گذاری در اختیار ندارد، می بایست سرمایه گذاران بخش خصوصی را به سمت سرمایه گذاری سوق دهد.

عسگرزاده در پایان خاطرنشان کرد: در لایحه بودجه 99، آنچه دولت به عنوان درآمد فروش نفت پیش بینی کرده تقریبا با ارز تامین کالاهای اساسی برابری می کند و این باعث می شود برای توسعه با محدودیت مواجه شود. از سوی دیگر افزایش بهره مالکانه معادن، چشم انداز گروه سنگ آهنی را در سال آینده، تیره کرده است.


اخبار مرتبط
gerçek porno burun estetği ankara
شرکت صبافولاد
گالری ویدئو
شرکت گل گهر
شرکت آهن و فولاد گل گهر
MME/PERED

پایگاه اطلاع رسانی معدن نیوز