اخبار استان ها

مدیرعامل شرکت تامین و توسعه زیرساخت های شرق کشور؛

تامین آب از مشکلات مهم صنایع سنگان خواف است

تامین آب از مشکلات مهم صنایع سنگان خواف است
پایگاه خبری معدن نیوز- مدیرعامل شرکت تامین و توسعه زیرساخت های شرق کشور تامین آب را از دغدغه ها و مشکلات مهم شرکتهای صنایع معدنی در منطقه سنگان خواف دانست.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، مدیرعامل شرکت تامین و توسعه زیرساخت های شرق کشور تامین آب را از دغدغه ها و مشکلات مهم شرکت های صنایع معدنی در منطقه سنگان خواف دانست.

محمد علیزاده افزود: بر اساس مصوبه سال 1365 شورای عالی منابع آب کشور قرار شده بود منابع آب دشت زوزن خواف با گنجایش 450 لیتر در ثانیه به صورت منطقه ممنوعه و تنها برای مصرف آب صنایع سنگان در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: ولی بر اساس مصوبه دیگری در سال 1392 دشت زوزن از حالت ممنوعه خارج و منابع آب آن به سایر مصارف هم اختصاص یافت که این مساله مشکلات و محدودیت های زیادی برای صنایع سنگان ایجاد کرد چون حیات و ادامه فعالیت های این صنایع به آب بستگی دارد.

مدیرعامل شرکت تامین و توسعه زیرساخت های شرق کشور از اجرای طرح بانک آب برای کاهش مشکلات و دغدغه های صنایع سنگان در آینده نزدیک خبر داد.

علیزاده گفت: در راستای اجرای این طرح که به تازگی برای نخستین بار در سطح کشور و خاورمیانه آغاز شده طبق تفاهم نامه ای بین شرکت تامین و توسعه زیر ساخت های شرق کشور و آب منطقه ای خراسان رضوی قرار است بخشی از منابع آبی از محل صرفه جویی در مصرف آب در اختیار صنایع منطقه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: مجموع آب مصرفی در دشت های خواف، زوزن و رشتخوار سالانه 280 میلیون متر مکعب است که با صرفه جویی پنج درصدی در برداشت می توان 14 میلیون لیتر بقیه را برای مصرف صنایع معدنی سنگان اختصاص داد.

مدیر عامل شرکت تامین و توسعه زیرساختهای شرق کشور گفت: در این راستا کشاورزان به صرفه جویی در مصرف آب از طریق کشت های کم آب طلب و اجرای سیستم های قطره ای و یا نصب کنتور تشویق می شوند و بقیه آب از محل صرفه جویی پنج تا هفت درصدی مصرف توسط شرکت های صنایع معدنی از کشاورزان خریداری می شود.

علیزاده افزود: از دیگر اقدامات شرکت تامین و توسعه زیرساخت های شرق کشور در این منطقه طی سال جاری تکمیل طرح گازرسانی صنایع معدنی سنگان خواف به طول 90 کیلومتر و با ظرفیت 100 هزار متر مکعب در ساعت و با صرف هزینه ای افزون بر 650 میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: اجرای طرح برق رسانی و توسعه و تکمیل پست برق شرکت های صنایع معدنی سنگان خواف از دیگر اقدامات سال جاری این شرکت به شمار می رود که این طرح با سرمایه گذاری هزار میلیارد ریال و به طول 14 کیلومتر اجرا شد.

مدیر عامل شرکت تامین و توسعه زیرساخت های شرق کشور گفت: ظرفیت فعلی مصرف برق در شرکت های صنایع معدنی سنگان خواف 230 مگاوات است که با اجرای این طرح امکان افزایش ظرفیت تا 330 مگاوات هم وجود دارد.

علیزاده میزان اعتبار اجرای طرح های توسعه زیرساخت های صنایع معدنی سنگان خواف را طی امسال 500 میلیارد ریال ذکر کرد.

شرکت تامین و توسعه زیرساخت های شرق کشور وظیفه تامین خدمات زیربنایی همچون برق، آب و گاز را برای معادن سنگان خواف بر عهده دارد.

مجتمع سنگ‌آهن سنگان با ذخیره یک میلیارد تن یکی از 10 معدن بزرگ سنگ‌آهن جهان و تامین‌کننده خوراک اولیه تولید 17.5 میلیون تن کنسانتره، 15 میلیون تن گندله و پنج میلیون تن سنگ‌آهن در ایران است.

مجموعه کانسارهای سنگان در وسعتی به طول تقریبی 22 کیلومتر و عرض 10 کیلومتر در فاصله 300 کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارند.

شهرستان 140 هزار نفری خواف با 123 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان در فاصله 267 کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.


gerçek porno burun estetği ankara
شرکت صبافولاد
گالری ویدئو
شرکت گل گهر
شرکت آهن و فولاد گل گهر
MME/PERED

پایگاه اطلاع رسانی معدن نیوز