معدن

مدیر بخش سرمایه گذاری و امور بین الملل سازمان نظام مهندسی معدن ایران؛

سازمان نظام مهندسی معدن ایران به دنبال تسهیل موانع سرمایه گذاری و معرفی پتانسیل‌های معدنی است

سازمان نظام مهندسی معدن ایران به دنبال تسهیل موانع سرمایه گذاری و معرفی پتانسیل‌های معدنی است
پایگاه خبری معدن نیوز - مدیر بخش سرمایه گذاری و امور بین الملل سازمان نظام مهندسی معدن ایران تشریح کرد: سازمان نظام مهندسی معدن ایران به دنبال تسهیل موانع سرمایه گذاری و معرفی پتانسیل‌های معدنی است.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز بخ نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی معدن ایران، مدیر بخش سرمایه گذاری و امور بین الملل سازمان نظام مهندسی معدن ایران تشریح کرد: سازمان نظام مهندسی معدن ایران به دنبال تسهیل موانع سرمایه گذاری و معرفی پتانسیل‌های معدنی است.

عابد شمس مدیر بخش سرمایه گذاری و امور بین الملل سازمان نظام مهندسی معدن ایران در حاشیه همایش و نمایشگاه تخصصی معادن و صنایع فلزات غیر آهنی گفت: یکی از وظایف سازمان نظام مهندسی معدن با توجه به مسئولیت‌هایی که بر عهده دارد و مطابق قانون و آیین نامه اجرایی که برای این سازمان پیش‌بینی و تعریف شده، بحث شناخت موانع سرمایه‌گذاری و معرفی فرصت‌ها و مزیت‌های بخش معدن و صنایع معدنی می باشد. با توجه به این موضوع، به تازگی تغییراتی در چارت سازمانی نظام مهندسی معدن ایران اعمال گردید و بخش مجزایی تحت عنوان مدیریت سرمایه گذاری و امور بین الملل به چارت سازمانی نظام مهندسی معدن اضافه شد.

مدیر بخش سرمایه گذاری و امور بین الملل سازمان نظام مهندسی معدن ایران وظایف اصلی که برای این بخش در نظر گرفته شده است را احصا موانع و مشوق‌های سرمایه گذاری در بخش معدن، شبکه‌سازی در امور سرمایه‌گذاری، امور همایش‌ها و نمایشگاه‌ها و بخش بین‌الملل خواند و ادامه داد: بخش بین‌الملل با این هدف در حوزه سرمایه‌گذاری گنجانده شده که رویکرد سازمان تعامل با سرمایه‌گذاران خارجی و ارتباط با سازمان‌هایی مشابه سازمان نظام مهندسی معدن در سایر کشورهای معدنی دنیا می‌باشد.

شمس ادامه داد: از آنجا که سازمان نظام مهندسی معدن مطابق قوانین نمی‌تواند به صورت مستقیم وارد پروسه جذب سرمایه‌گذار و مباحث مالی شود، از اینرو بیشترین نقش سازمان در امر سرمایه‌گذاری، تسهیل‌گری و شناخت موانع و در نهایت ایجاد یک حلقه واسط که بهتر است بگویم حلقه گمشده میان بخش خصوصی و حاکمیت و به طور ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی بخش معدن است.

وی تصریح کرد: سازمان می‌تواند با شناخت توانمندی‌های بخش خصوصی در حوزه سرمایه‌گذاری و همینطور شناخت موانع، حلقه واسط میان این بخش و بخش دولتی باشد. در واقع می‌تواند با یک اقدام سیستماتیک و علمی، در شناخت فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه معدنی گام بر دارد و در نتیجه این اصلی‌ترین جهت‌گیری واحد مدیریت سرمایه‌گذاری و امور بین‌الملل می‌باشد.

مدیر بخش سرمایه‌گذاری و امور بین‌الملل سازمان نظام مهندسی معدن ایران در ادامه صحبت‌های خود گفت: در بخش احصا موانع جذب سرمایه‌گذاری در بخش معدن از طریق روش‌های مختلف به دنبال شناسایی این موانع بر آمده‌ایم و اکنون در فاز شناسایی و تجمیع داده‌ها درخصوص موانع قرار داریم و در فاز بعد، به سراغ راهکارها و احتمالا پیشنهاد اصلاح بخشنامه‌ها و قوانین معدنی به دولت و مجلس خواهیم رفت. وی تاکید کرد: اگرچه سازمان نظام مهندسی معدن نمی‌تواند در کوتاه مدت به صورت کلان و تکامل یافته این مسئولیت را انجام دهد اما تصمیم گرفته بخش‌هایی از این موانع را شناسایی نماید و برای هر کدام راه حل‌ها و راهکارهای اجرایی پیشنهاد دهد و در ادامه از دولت و مجلس روند اجرایی شدن آنها را پیگیری نماید تا به نوعی شاهد اجرایی شدن آن و تسهیل جذب سرمایه‌گذاری در بخش معدن کشور باشیم.

شمس خاطرنشان کرد: برنامه مهم دیگر حوزه مدیریت سرمایه‌گذاری سازمان، تشکیل کمیته جذب سرمایه گذار می‌باشد. همانطور که مطرح گردید، سازمان مستقیما قادر به ورود در حوزه جذب سرمایه‌گذار نمی‌باشد، اما می‌تواند در بخش معرفی فرصت‌ها و سرمایه‌گذاران ورود نماید کما‌ اینکه برای آن برنامه‌هایی دارد. در تلاشیم به مدل خوبی برای معرفی این فرصت‌ها به سرمایه‌گذاران برسیم و بتوانیم بخشی از سرمایه‌گذاری بخش معدن کشور را پوشش دهیم.

وی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی معدن چالش مهمی را در بخش معادن کشور شناسایی کرده است توضیح داد: بخش معدن از نبود یک بانک اطلاعاتی جامع و بروز از بسته‌های سرمایه‌گذاری و طرح‌هایی که دارای مطالعات امکان سنجی مقدماتی (PFS) می‌باشد رنج می‌برد. این مساله سبب شده علی رغم وجود محدوده‌های اکتشافی، گواهی‌های اکتشافی، پروانه‌های بهره‌برداری و مجوزهای صنایع معدنی بسیار در کشور، بانک اطلاعاتی جامعی در اختیار متقاضیان سرمایه‌گذاری قرار داده نشود. بانک‌های اطلاعاتی موجود در کشور به درستی ساماندهی نشده‌اند و نگاه فنی بر آنها حاکم نبوده است. لذا سازمان نظام مهندسی معدن در حال حاضر طرحی را در واحد مدیریت سرمایه گذاری و امور بین‌الملل تحت عنوان تدوین ساز و کار اجرایی ارزیابی معادن با هدف همکاری با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و بین‌الملل دنبال می‌کند.

وی افزود: سازمان نظام مهندسی معدن مسوول استانداردسازی در بخش معدن است و قصد دارد یک ساز و کار استاندارد را در بحث ارزیابی معادن تدوین و آنرا به سازمان نظام مهندسی استان‌ها ابلاغ نماید. خروجی این ارزیابی‌ها، در بانک اطلاعاتی جامع کشوری قرار می‌گیرد و عملا پروسه بروزآوری بانک اطلاعاتی جامع به مبحث سرمایه‌گذاری کمک بسزایی خواهد کرد و فواید بسیاری برای ذی‌نفعان از دولت گرفته تا سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران بین‌المللی و همین‌طور نهادها و ارگان‌هایی که در بخش برنامه‌ریزی‌های اقتصادی کشور فعال هستند نیز خو اهد داشت. بدین ترتیب ظرفیت‌های بخش معدن به درستی به جامعه شناسانده می‌شود.

شمس در بخش پایانی صحبت‌های خود و در پاسخ به این سوال که هدف سازمان نظام مهندسی معدن از حضور در همایش و نمایشگاه تخصصی معادن و صنایع فلزات غیر آهنی چه بوده است؟ نیز گفت: سازمان نظام مهندسی بیش از 40 هزار عضو دارد و بسیاری از اعضا، معدن‌دار یا مشغول به فعالیت در شرکت‌های فعال حوزه معدن و صنایع معدنی هستند؛ لذا حضور در چنین نمایشگاه‌هایی باعث می‌شود تا تعامل و ارتباط سازمان با اعضا بیشتر گردد. در قالب پروژه‌های شبکه‌سازی می‌توان بسیاری از اعضا یا شرکت‌هایی که از آمادگی سرمایه‌گذاری یا توانمندی‌های تخصصی برخوردارند را به سرمایه‌گذاران، صاحبان معادن و فعالان این حوزه مهم اقتصاد معرفی نمود.

وی در خاتمه تاکید کرد: سازمان نظام مهندسی معدن خود را در ترویج، تشویق و حمایت از فرهنگ سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی مسوول و موظف می داند و از چنین رویدادهایی حمایت خواهد کرد


اخبار مرتبط
بانک پارسیان
شرکت صبافولاد
گالری ویدئو
فولاد اکسین
شرکت آهن و فولاد گل گهر
MME/PERED

پایگاه اطلاع رسانی معدن نیوز