افتتاح امروز، حاکی از توانمندی ما در بومی سازی دانش استحصال عناصر نادر خاکی است
پایگاه خبری معدن نیوز - رئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: افتتاح امروز، حاکی از توانمندی ما در مطالعه فنی، بومی سازی دانش فنی مهندسی و ساخت کارخانه استحصال عناصر نادر خاکی است.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، رئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: افتتاح امروز، حاکی از توانمندی ما در مطالعه فنی، بومی سازی دانش فنی مهندسی و ساخت کارخانه استحصال عناصر نادر خاکی است.

خداداد غریب پور در مراسم افتتاح پایلوت استحصال عناصر نادر خاکی و سایر عناصر استراتژیک ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: استراتژی وزیر صنعت، معدن و تجارت، توجه به موضوع فناوری، تحقیقات و علوم و تاکید ایشان بر تمرکز واحد‌های صنعتی و معدنی به این مهم است.

وی افزود: از تشویق های آقای رحمانی برای توسعه فناوری در بخش معدن و صنایع معدنی تشکر می کنم.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با اشاره به ارزش بالای عناصر نادر خاکی بیان داشت: قیمت هر کیلو گرم عناصر نادر خاکی بین 5 دلار تا 60 دلار است و در مواقع خاص، به 100 برابر می رسد. ماده اولیه پایلوت افتتاح شده، از معدن ساغند است که حدود 60 هزار تن ذخیره دارد.

وی افزود: در این زمینه، شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی می توانند سرمایه گذاری کنند و بخش های مختلف نظیر هوافضا و خودرو نیز مشتری محصولات این صنعت هستند. در این طرح، همکاری بسیار مطلوبی بین ایمیدرو، سازمان انرژی اتمی و مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران صورت گرفت.

غریب پور با بیان اینکه ایمیدرو در زمینه اکتشافات عمیق اقدام کرده است، گفت: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی در منطقه ایران مرکزی، 3 هزار متر اکتشاف عمیق انجام داده است.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با بیان اینکه هدف ما از انجام تحقیقات، نیاز محور کردن آن است، تصریح کرد: معتقدیم تحقیق برای تحقیق نیست بلکه تحقیق باید برای حل مسائل و مشکلات بخش معدن و صنایع معدنی باشد.

وی افزود: با 4 دانشگاه معتبر کشور (تهران، علم و صنعت، امیرکبیر و شریف) در 4 طرح پژوهشی بخش معدن و صنایع معدنی شامل شناسایی متدولوژی (روش شناسی) اکتشافات عمیق، کاهش گازهای گلخانه ای برای 44 واحد، استانداردسازی ایمنی معادن برای واکنش سریع در شرایط اضطراری و استحصال باطله های معدنی همکاری داریم.

غریب پور با اشاره به اینکه مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران جزو 10 مرکز برتر تحقیقاتی کشور است، اذعان کرد: طرح تحقیقاتی این مرکز در سال گذشته تحت عنوان طرح ارزیابی زیست محیطی در فلوتاسیون مواد معدنی به عنوان بهترین طرح تحقیقاتی برگزیده شد.

وی ادامه داد: این مرکز تاکنون 194 پایان نامه را در بخش معدن و صنایع معدنی حمایت کرده است و این حمایت ها از پایانه ها دانشجویان ادامه دارد.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با بیان اینکه تربیت نیروی انسانی در مقاطع مختلف برای بخش معدن و صنایع معدنی انجام شده و در بخش تکنسین اقدامی نشده است، گفت: مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران در زمینه تربیت تکنسین در حوزه فرآوری اقدام کرده است.

وی ادامه داد: شرکت سرب نخلک نیز در زمینه تربیت تکنسین ایمنی و بهداشت اقدام می کند.

غریب پور با بیان اینکه ایمیدرو به عنوان شتاب دهنده ملی در حوزه فناوری معدن و صنایع معدنی عمل می کند، گفت: در جشنواره اینوماین امسال، 123 ایده مورد ارزیابی و داوری 80 نفر قرار گرفت. از این میزان، 15 ایده با حضور دکتر نیلی برگزیده و وارد مرحله تجاری سازی می شود.

وی افزود: شرکت های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی نیز ایده های شرکت های دانش بنیان را جذب و برای توسعه آن سرمایه گذاری می کند.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با اشاره به نقشه راه معدن و صنایع معدنی خاطرنشان کرد: در سال نخست اجرای این نقشه، 56 درصد برنامه محقق شده است.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری

پایگاه اطلاع رسانی معدن نیوز