معرفی کتاب "متالورژی استخراجی مس"
پایگاه خبری معدن نیوز در نظر دارد از این پس کتاب های منتشر شده حوزه معدن و صنایع معدنی را جهت استفاده خوانندگان و علاقمندان مطالعه ارائه نماید. در بخش بیست و سوم از سری برنامه های معرفی کتاب، به معرفی کتاب "متالورژی استخراجی مس" خواهیم پرداخت.
  بزرگنمايي:

پایگاه خبری معدن نیوز در نظر دارد از این پس کتاب های منتشر شده حوزه معدن و صنایع معدنی را جهت استفاده خوانندگان و علاقمندان مطالعه ارائه نماید. در بخش بیست و سوم از سری برنامه های معرفی کتاب، به معرفی کتاب "متالورژی استخراجی مس" خواهیم پرداخت.

در سال‌های اخیر پیشرفت‌های چشم‌گیری در زمینه علم مهندسی متالورژی حاصل شده است و رکن اصلی این پیشرفت‌ها، مرهون به‌کارگیری یافته‌های علمی و روش‌های نوین در طراحی سیستم‌های متالورژی است.

مهندسی متالورژی به مفهوم کلاسیک آن، فراوری فلزات از کانه‌های آن‌ها، ذوب و استحصال کانه فراوری‌ شده، تصفیه و تولید شمش، بهبود خواص و تهیه آلیاژهاست و فنون کار روی فلزات، شکل دادن آن‌ها و محافظت از محصولات فلزی در برابر آسیب و خوردگی را در بر می‌ گیرد.

صنعت متالورژی به فلز مس به‌عنوان یک فلز استراتژیک و پرکاربرد در صنایع نظامی، الکتریکی و... توجه ویژه‌ای دارد و طی سال‌های اخیر پیشرفت‌های چشم‌گیری در خصوص استخراج، استحصال، تولید، آلیاژساز ی و... برای این فلز حاصل شده است.

با توجه به رشد و توسعه صنعت و معدن در ایران و جهان، شرکت ملی صنایع مس ایران در پیِ اهداف بلندمدت و به منظور کمک به افزایش روند تولید، با بهره‌گیری از روش‌های نوین و در دسترس قرار دادنِ اطلاعات و اندوخته‌های علمی، به‌منظور انجام کارها با بازده بیش‌تر و موثر، اهمیت انتشار کتب و سایر منابع علمی را سرلوحه کار خود قرار داده است؛ که این مهم نقش بسزایی در ارتقایِ سطح دانش کارکنان خواهد داشت.

صنعت متالورژی، در جهان از دیرباز به‌عنوان صنعت مادر شناخته شده و با پیشرفت‌های روز‌افزون تکنولوژی، نقش آن هر روز مهم‌تر و جنبه‌های کاربردی آن متنوع‌تر می‌ شود. این تعریف که متالورژی از قدیمی‌ ترین هنرها و از جدیدترین علوم است، به‌خوبی تاریخچه طولانی و آینده روشن صنعت متالورژی را بیان می‌ کند.

کتاب "متالورژی استخراجی مس (دو جلد)" تالیف فتحی حبشی و با ترجمه علی انتظاری‌ زرندی است. این کتاب در سال 1395 توسط نشر نون در 196 صفحه تهیه شده است.

کتاب حاضر، حاصل سال‌ها تحقیق و تدریس پروفسور فتحی حبشی استاد برجسته متالورژی در دانشگاه لاوال (Laval)، در شهر کبک (Québec) کاناداست که با اجازۀ رسمی ایشان ترجمه شده است. از پروفسور فتحی حبشی کتاب دیگری نیز با عنوان «درس‌نامۀ پیرومتالورژی» توسط کتابخانه و مرکز اسناد مس منطقه کرمان منتشر شده است.

معدن نیوز در سری بیست و دوم به معرفی کتاب "زبان ذوب (گفتار و گفت و گو در باب نیم قرن حیات ذوب آهن اصفهان)" پرداخته بود.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری

پایگاه اطلاع رسانی معدن نیوز