تولید با 5 درصد ظرفیت در سال رونق تولید در هپکو
پایگاه خبری معدن نیوز- شرکت هپکو بزرگ‌ترین تولیدکننده تجهیزات سنگین در خاورمیانه در سال رونق تولید تنها با 5 درصد ظرفیت فعالیت داشته است.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، در سالی که رونق تولید نامگذاری شده، شرکت هپکو بزرگ‌ترین تولیدکننده ماشین آلات راهسازی در خاورمیانه با پنج درصد ظرفیت تولید داشته و تنها 10 دستگاه غلطک تولید و روانه بازار کرده است.
با ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی در سال 84، واگذاری شرکت هپکو به بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفت و در سال 1385 و درست زمانی که شرکت هپکو در بین یکی از 100 شرکت برتر ایران از نظر تولید و سوددهی قرار داشت، این شرکت به بخش خصوصی واگذار شد.
این شرکت که طی دو مرحله به بخش خصوصی واگذار شد؛ در واگذاری اول بیش از 60 درصد سهام آن به قیمت 705 میلیارد ریال به شرکت واگن‌سازی کوثر و فردی به نام عطاریان واگذار شد که وی از مجموع قیمت تعیین شده 25 درصد را به صورت نقدی پرداخت کرد.
در واگذاری مرحله دوم نیز که در پی ناتوانی سهامدار اولی و تخلفات گسترده وی صورت گرفت، با تصمیم سازمان خصوصی سازی 60/72 درصد سهام شرکت هپکو به قیمت 2،160 میلیارد ریال( 10 میلیون تومان نقد و اقساط 6 ساله) به شرکت هیدرواطلس سازنده جرثقیل‌های هیدرولیک به نمایندگی احمدپور با وجود مخالفت‌های فراوان به دلیل محرز بودن بی‌کفایتی وی واگذار شد.
این واگذاری نیز نه تنها مشکلات را برطرف نکرد، بلکه بر مشکلات آن افزود به طوری که کارگران را برای دریافت حقوق و اعتراض به نبود برنامه برای تولید و ترس از نابودی شرکت بارها و بارها به خیابان‌ها کشاند که در نهایت ناتوایی سهامدار عمده در پیشبرد امور از یک سو و اعتراضات متعدد کارگران موجب شد دولت به موضوع هپکو ورود کرده و با دستور رئیس جمهور شرایط برای بازپسگیری این ابرصنعت از بخش خصوصی و واگذاری آن به سازمان خصوصی سازی تا پیدا شدن سهامدار صلاحیت‌دار فراهم شود که در نهایت سازمان فرابورس در تاریخ 21 مهرماه امسال با انتقال سهام شرکت هپکو از هیدرواطلس موافقت و سهام هپکو به سازمان خصوصی بازگشت.
فعال کارگری استان مرکزی با اشاره به موضوع حسابرسی به خبرنگار فارس در اراک می‌گوید: 27 آذر ماه در نشست رئیس سازمان خصوصی سازی با اعضای شورای اسلامی کار شرکت هپکو حسابرسی ویژه از شرکت و معدن مس طارم تصویب شد که رئیس سازمان خصوصی سازی قول انجام حسابرسی ظرف 10 روز آتی را داد، اما با گذشت 30 روز از این وعده، هنوز هیچ حسابرسی از شرکت صورت نگرفته است.
حسن حسینی می‌افزاید: حدود یک ماه از وعده حسابرسی گذشته، اما هنوز هیچ خبری از حسابرسی نیست، در حالی که این حسابرسی می‌تواند بسیاری از مشکلات شرکت هپکو را برطرف کرده و عاملان نابودی شرکت را معرفی و شناسایی کند.
وی تصریح کرد: یکی از مطالبات جدی کارگران هپکو انجام حسابرسی ویژه است، آنهم از انتها به ابتدای واگذاری، چرا که هرچه زمان بیشتری از واگذاری سپری شده، فسادهایی که در این شرکت صورت گرفته بیشتر و واضح‌تر رخ داده است.
فعال کارگری استان مرکزی ادامه داد: نمی‌دانیم چه ترس و واهمه‌ای از انجام این حسابرسی ویژه است که مسوولان به مصوباتی که خود امضا کرده‌اند پایبند نبوده و حاضر به انجام حسابرسی نیستند.
حسینی خاطرنشان کرد: در آن نشست همچنین مقرر شد سهام واقعی هپکو در معدن مس طارم توسط تیم حسابرسی ویژه مورد بررسی قرار گیرد، بحثی که می‌تواند بسیاری از مسائل پشت پرده هپکو را بر ملا کرده و پول‌های بسیاری را به هپکو بازگرداند.
وی با اشاره به اینکه سازمان خصوصی سازی طی دو مرحله سهام شرکت هپکو را به افراد فاقد اهلیت و صلاحیت واگذار کرده است که این واگذاری‌ها هپکو را تا مرز نابودی این شرکت‌ مادر تخصصی و تنها تولید کننده واقعی ماشین آلات راهسازی در خاورمیانه پیش برده است، اظهار کرد: این واگذاری‌های غلط 1000 میلیارد تومان از سرمایه شرکت هپکو را به یغما برده است، این در حالی است که رسیدگی به ساختار مالی شرکت و حسابرسی ویژه از این شرکت می‌تواند غلتک مرگ را از پیکر نیمه جان هپکو بلند کند.
فعال کارگری استان مرکزی با اشاره به وعده‌های عملی نشده مسوولان، ادامه داد: در آبان ماه امسال معاون سازمان خصوصی سازی اعلام کرد ظرف دو هفته اعضای هیات مدیره هلدینگ را معرفی می‌کنیم، اما بعد از گذشت موعد مقرر و محقق نشدن این وعده هنگامی که کارگران موضوع را پیگیری کردند، به آنها اعلام شد اول باید تکلیف سهامدار مشخص شود!
حسینی افزود: بر اساس مصوبه معاون اول رئیس جمهور در مورد هپکو که در 24 آذر 98 ابلاغ شد، سازمان خصوصی‌سازی مکلف شد، ظرف مدت دو هفته نسبت به واگذاری شرکت هپکو به خریدار صاحب صلاحیت اقدام، اقدامات اجرایی علیه شرکت هپکو را تا پایان سال 1399 متوقف، 350 میلیارد ریال بابت هزینه سنوات پایان خدمت مشاغل سخت و زیان‌آور و بازنشستگی 200 نفر تا پایان سال 1398 اختصاص و 350 میلیارد ریال تسهیلات سرمایه در گردش به شرکت هپکو اختصاص یابد که تا امروز با گذشت 50 روز از این مصوبات به جز اینکه نامه برای تامین اعتبار مورد نیاز سنوات پایان خدمت مشاغل سخت و زیان‌آور زده شده، هیچ کدام از مصوبات اجرایی نشده، که ابلاغ این نامه نیز نگران کننده است، چرا که از عزم مسوولان برای نابودی شرکت و کاهش تعداد کارگران حکایت دارد.
وی خاطرنشان کرد: در آن نشست سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور موظف شد حداکثر ظرفت مدت دو هفته اقدامات لازم برای عقد قرارداد ساخت 350 دستگاه ماشین‌‌آلات تولید شرکت هپکو به صورت ترک تشریفات و بدون ضمانت‌نامه بانکی را به عمل آورد و مجوز لازم برای این کار را از دولت اخذ کند، اما هیچ اتفاقی رخ نداده است.
فعال کارگری استان مرکزی ادامه داد: همچنین سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور نیز موظف شد برای عقد قرارداد خرید 400 دستگاه ماشین‌آلات تولید شرکت هپکو حداکثر ظرف مدت دو هفته اقدامات لازم عمل آورد و با فوریت پیش پرداخت قرارداد به هپکو پرداخت کند، اما این مصوبه هم با اما روبروست!
حسینی افزود: در حال حاضر و تنها با ماندن 6 هفته تا پایان سال کارگران 4 ماه حقوق و یک عیدی طلب دارند و از آذر 98 حقوق دریافت نکرده اند، از حقوق‌های کارگری خبری نیست و 1000 کارگر این شرکت تنها با وعده‌های خالی مسوولان شکم سیر می‌کنند.
وی بیان کرد: امسال سال رونق تولید بود، اما ابرصنعت استان مرکزی و بزرگ‌ترین تولیدکننده ماشین‌آلات راهداری در خاورمیانه تنها با پنج درصد ظرفیت تولید داشت و به جز 170 تن کار مپنا تولید دیگری در این شرکت رخ نداد.
فعال کارگری استان مرکزی با اشاره به لزوم انجام حسابرسی شرکت هپکو افزود: این شرکت بیش از هزار میلیارد تومان بدهی دارد در حالی که با انجام حسابرسی می‌توان این میزان بدهی را از بین برد.
وی تصریح کرد: پرداخت حقوق‌های نجومی به 13 مدیر در دوره سهامداری تیم صادقیان، فروش محصولات هپکو زیر قیمت واقعی با 25 تا 18 درصد تخفیف در حالی که بالاترین تخفیف این شرکت در طول عمرچندین ساله حدود 5 درصد بوده است، قراردادهای مسئله دار، فروش بیل اطلس به نام تولید هپکو، خرید خودروی لکسوس به نام مدیر عامل از محل فروش محصولات، خرید سهام مس طارم از پول هپکو به نام شخص مدیرعامل، زدن سهام مالکیت هپکو به خریداری که پول خرید را پرداخت نکرده است، بازی با ارزش سهام با انتشار اخبار دروغ و... از مسائلی هستند که می‌توان با حسابرسی به آنها پاسخ داد.
فعال کارگری استان مرکزی گفت: به راستی چه دست‌هایی در کار است که مانع حسابرسی ویژه از شرکت هپکو می‌شود، مسوولان ذی‌ربط از چه چیزی واهمه دارند که زیربار حسابرسی نمی‌روند؟
حسینی بیان می‌کند: ناظران مجلس‌ در هیأت‌ واگذاری بنگاه‌های‌ دولتی به‌ بخش غیردولتی در مهر ماه امسال نیز خواستار حسابرسی ویژه از این شرکت شده و بر لزوم آن تاکید کردند.
برخی مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت موضوع «هپکوی مظلوم را یاری کنید» خواستار پیگیری خبرنگار و پاسخ مسئولان شدند.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری