کاهش 15 درصدی قیمت مصالح ساختمانی و 25 درصدی هزینه ساخت در صورت ایجاد بازار تهاتر مطالب ساختمانی
پایگاه خبری معدن نیوز-معاون مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی: با ایجاد بازار تهاتر مصالح ساختمانی علاوه بر کاهش قیمت مصالح ساختمانی، هزینه ساخت نیز 25 درصد کاهش می‌یابد.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، معاون مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی: با ایجاد بازار تهاتر مصالح ساختمانی علاوه بر کاهش قیمت مصالح ساختمانی، هزینه ساخت نیز 25 درصد کاهش می‌یابد.

محمود محمود زاده در حاشیه همایش طرح اقدام ملی مسکن در پاسخ به این سوال که چرا در شهر‌های که مسکن مهر ساخته شده است خدمات رفاهی وجود ندارد، گفت: در طرح مسکن مهر وزارت راه و شهرسازی به ساخت خدمات روبنایی و زیربنایی کمک کرد و در بسیاری از شهرک‌ها درمانگاه، مدرسه و مراکز ورزشی ساخته شده و در حال ساخت است، اما در طرح اقدام ملی مسکن همزمان با آماده سازی اراضی برای ساخت واحد، خدمات زیربنایی و روبنایی نیز ایجاد خواهد شد تا افرادی که ساکن شهر‌ها می‌شود خدمات هم دریافت کنند.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه وظایف وزارت راه و شهرسازی تامین خدماتی، چون مدرسه و بیمارستان و ... نیست، اما به دلیل اینکه بحث ما مردم هستند ما کار‌هایی که در حوزه وظایف وزارت راه و شهرسازی نیست، چون ساخت مدرسه، فضای شهری و مراکز ورزش و ... را انجام می‌دهیم.

محمودزاده درباره بازار تهاتر مصالح ادامه داد: این بازار برای کاهش قیمت تمام شده مصالح ساختمانی است و بین 15 تا 30 درصد مصالح کمتر از قیمت روز بازار در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد و شرایط به این صورت است که بدون پرداخت پول به صورت اقساطی و سه ساله در اختیار مردم قرار می‌گیرد و شرکت‌های تامین کننده مصالح ساختمانی نیز سالانه 5 درصد کارمزد دریافت می‌کنند.

وی بیان کرد: با توجه به کاهش هزینه هایی، چون تخفیف عوارض پروانه و کاهش هزینه خدمات مهندسی، 25 درصد هزینه ساخت برای متقاضیان کاهش پیدا می‌کند یعنی بطور کل در هر متر مربع متری 500 تا 600 هزار تومان کاهش قیمت خواهیم داشت.

وی بیان کرد: در یک واحد 100 متری متوسط 25 میلیون تومان کاهش قیمت خواهد داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: مسکن به تنهایی دلیل بر افزایش قیمت ندارد و بازار‌های موازی، چون ارز و سکه باعث تحول در این بازار خواهند داشت.

وی افزود: در مرحله اول در 550 شهرثبت نام طرح اقدام ملی انجام شد که در مرحله بعد از پایش و جمع اوری اطلاعات اسامی شهر‌ها اعلام می‌شود.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری