گفتگو، یادداشت و نشست خبری

مدیر بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی ایمپاسکو در گفت و گو با معدن نیوز مطرح کرد؛

معدنکاری ایمن با رعایت الزامات/ نقش آموزش در افزایش ضریب اطمینان و کیفیت HSE E

معدنکاری ایمن با رعایت الزامات/ نقش آموزش در افزایش ضریب اطمینان و کیفیت HSE E
پایگاه خبری معدن نیوز - رکورد تولید سالیانه تختال فولاد هرمزگان برای سومین سال پیاپی شکسته شد.
  بزرگنمايي:

پرهام خواجه‌پور، مدیر بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در گفت‌وگو با معدن‌نیوز در این خصوص که بحث ایمنی، بهداشت، محیط‌زیست و انرژی (HSEE) در معدن و صنایع معدنی ایران تا چه اندازه مطرح است گفت: بخش معدن در کشور دارای یک آیین‌نامه جامع و کامل به‌ نام آیین‌نامه ایمنی در معادن می‌باشد که مصوبه مجلس جمهوری اسلامی ایران و اداره کار کشور است. این آیین‌نامه دارای 456 ماده می‌باشد که در آن کلیه موارد ذکر شده است.

 خواجه‌پور افزود: نمونه‌هایی از ماده‌های آیین‌نامه ایمنی شامل ماده 10 است که آموزش تمام اشخاص قبل از ورود به معدن می‌باشد ، ماده 13 ثبت نام افراد در هر لحظه در داخل معدن، ماده 19 الزامی بودن حمل کپسول خودنجات، ماده 21 عنوان می‌کند که حداقل 2 راه باید به سطح زمین در معدن وجود داشته باشد، ماده 67 و 134 درباره عدم استفاده از ماشین‌آلات احتراقی در معادن گازدار است.

وی ادامه داد: ماده 359 و 360 نیز در خصوص تهویه و داشتن نقشه تهویه در معدن است . این موضوع جز اصول اولیه معادن به خصوص معادن زیر زمینی مانند زغال‌سنگ است و در ماده 381 عنوان شده که تمام این گازها و هوای ورودی باید بر روی زمین بر روی تابلویی ثبت شود. در ورودی‌‌های معدن و دوراهی‌ها باید تابلویی وجود داشته باشد که این گازها بر روی آن ثبت گردد.

 به گفته خواجه‌‌پور تجهیزات ایمنی طبق آیین‌نامه ایمنی در معادن الزام است. در زمانی که حادثه در معدن ایجاد می‌شود اعم از انفجار، ریزش و ... غیر از گروه امداد و نجات و ایمنی هیچ شخصی حق ورود به تونل معدن را ندارد.

 مدیر بهداشت، ایمنی، محیط ‌ زیست و انرژی ش