سیمان و مصالح

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان خبر داد؛

چشم انداز روشن صنعت سیمان ایران در سال ۹۹/ افزایش نرخ ارز نیمایی شانس دیگر سیمانی ها در سال جدید است

چشم انداز روشن صنعت سیمان ایران در سال ۹۹/ افزایش نرخ ارز نیمایی شانس دیگر سیمانی ها در سال جدید است
پایگاه خبری معدن نیوز - دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: آنچه چشم انداز صنعت سیمان در سال ۹۹ را روشن‌تر می‌کند، موضوع قیمت سیمان است.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: آنچه چشم انداز صنعت سیمان در سال 99 را روشن‌تر می‌کند، موضوع قیمت سیمان است.

یکی از صنایع جذاب بازار سرمایه در سال گذشته، صنعت سیمان بود. این صنعت با افزایش نرخ محصولات و ضمنا بهبود وضعیت فروش، رشد سودآوری مناسبی داشت و بررسی گزارش های منتشر شده از سوی اکثر سیمانی ها، حکایت از روند مطلوب تولید و فروش این صنعت دارد.

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در خصوص وضعیت صنعت سیمان در سال99 بیان کرد: آمار تولید و فروش صنعت سیمان در سال 98 نشان می‌دهد صنعت سیمان از رکودی که چند سالی با آن دست به گریبان بود، نجات یافته و تقاضای سیمان اوضاع نسبتا مناسبی دارد و به رغم آنکه انتظار می رفت با شیوع کرونا، تحویل سیمان کاهش یابد، فعلا اوضاع بازار سیمان مساعد بوده و سیمان در روزهای پایانی سال بازار خوبی داشته است.

وی افزود: البته شیوع کرونا حتما در 3 ماهه ابتدای سال جاری، تاثیر منفی بر روی بسیاری از صنایع کشور خواهد داشت و صنعت سیمان هم از این قاعده مستثنی نیست. ولی به نظر می رسد اثرپذیری بازار سیمان از صنایع مصرفی کمتر خواهد بود. از طرفی اجرای طرح مسکن ملی در سال 99 تقاضای سیمان را افزایش خواهد داد و از طرفی، قرار نیست حجم تولید و عرضه سیمان در سال 99، افزایش یابد. علاوه بر این، با وجود مشکلات صادرات به بازار عراق، صنعت سیمان ایران بازارهای صادراتی دیگری شناسایی کرده، که به نوعی جایگزین بازار عراق شده اند. ضمن اینکه کلینکر ایران، درخواست هایی از بازارهای جدیدی مثل چین داشته و انتظار می رود این درخواست ها در سال 99 هم ادامه داشته باشد.