ترامپ علاقه‌ای به بازگشایی قرارداد تجاری چین و آمریکا ندارد
پایگاه خبری معدن نیوز - طبق گزارش نشریه گلوبال تایمز چین، برخی مشاوران دولت چین پیشنهاد داده‌اند مقامات چینی قرارداد تجاری فعلی را کنار گذاشته و در مورد یک قرارداد جدید که بیشتر به نفع چین است مذاکره کنند. ترامپ مخالف مذاکرات دوباره است.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز به نقل از رویترز، طبق گزارش نشریه گلوبال تایمز چین، برخی مشاوران دولت چین پیشنهاد داده‌اند مقامات چینی قرارداد تجاری فعلی را کنار گذاشته و در مورد یک قرارداد جدید که بیشتر به نفع چین است مذاکره کنند. ترامپ مخالف مذاکرات دوباره است.

پس از اینکه روزنامه دولتی چین گزارش داد برخی مشاوران دولت در پکن خواستار مذاکرات جدید و احتمالا بی اعتبار کردن مرحله اول قرارداد تجاری با آمریکا هستند، دونالد ترامپ اعلام کرد مخالف مذاکرات دوباره در مورد این قرارداد است.

مرحله اول قرارداد تجاری بین چین و آمریکا در ماه ژانویه امضا شد و دونالد ترامپ که خودش هم در فکر ترک این قرارداد بود گفت منتظر است ببیند آیا پکن طبق این قرارداد خرید محصولات آمریکایی را افزایش می دهد یا نه.

وقتی در مورد مذاکرات دوباره درباره این قرارداد از ترامپ سوال شد، وی گفت:« نه، اصلا. حتی یک ذره. من هیچ علاقه‌ای به این کار ندارم. ما یک قرارداد امضا کردیم. من هم شنیده ام که چینی ها قصد دارند مذاکرات را از سر بگیرند تا قرارداد را به نفع خودشان تمام کنند».

طبق گزارش نشریه گلوبال تایمز چین، برخی مشاوران دولت چین پیشنهاد داده‌اند مقامات چینی قرارداد تجاری فعلی را کنار گذاشته و در مورد یک قرارداد جدید که بیشتر به نفع چین است مذاکره کنند.

نشریه گلوبال تایمز توسط پیپلز دیلی، روزنامه رسمی حزب کمونیست حاکم چین منتشر می‌شود و معمولاً نشان دهنده افکار رهبران آن است.

چند ساعت پس از انتشار این گزارش، وارد کنندگان چینی حداقل 4 محموله معادل 240 هزار تن دانه سویای آمریکا را برای تحویل در ماه جولای خریداری کردند. این خریدها جدیدترین واردات چین از آمریکا طبق قرارداد تجاری است. مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند اجرای سایر بخش های این قرارداد که شامل مالکیت فکری هم می شود، آغاز شده است.

طبق مرحله اول قرارداد تجاری، پکن باید حداقل 200 میلیارد دلار کالا و خدمات آمریکایی را طی دو سال خریداری کند.آمریکا هم در عوض قول داده به تدریج عوارض وضع شده بر کالاهای چینی را بردارد.

دونالد ترامپ که چین را مقصر شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان می داند، هفته گذشته گفت در مورد پایان دادن به مرحله اول قرارداد تجاری با این کشور مردد است.این اظهارنظرها درست چند ساعت پس از آن بیان شد که مقامات تجاری هر دو کشور قول دادند به تعهد خود طبق این قرارداد پایبند بمانند.

افزایش درگیری های چین و آمریکا بر سر مسئله همه گیری ویروس کرونا بر این قرارداد تجاری تاثیر گذاشته و مذاکرات برای مرحله دوم آن را به تعویق انداخته است.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری