بومی‌سازی آجر بدنه کوره بلند شرکت ذوب آهن اصفهان
پایگاه خبری معدن نیوز- با همت بلند متخصصان داخلی، نخستین بار در کشور آجر بدنه کوره بلند شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان مادرِ صنعت ایران بومی سازی شد.
  بزرگنمايي:

به گزارس معدن نیوز، با همت بلند متخصصان داخلی، نخستین بار در کشور آجر بدنه کوره بلند شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان مادرِ صنعت ایران بومی سازی شد.

مدیر نسوز شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان، موادنسوز را یکی از ضروریات تولید فولاد به ویژه به روش کوره بلند دانست و گفت: این محصول بومی اکنون در کوره بلند شماره یک نصب شده و در آینده ای نزدیک وارد مدار تولید می‌شود.

مهدی نصیری، کیفیت این آجرها را قابل رقابت با بهترین شرکت‌های اروپایی دانست و افزود: جرمی ریزی نورد، شات کریت کوره بلند شماره 3 به منظور افزایش عمر بهره برداری همچنین اجرای سامانه پاشش سرباره در کنورتور به منظور افزایش عمر نسوز از دیگر فعالیت‌های این شرکت بزرگ صنعتی در سال جدید است.

وی، تولید در ذوب آهن اصفهان را به روش کوره بلند با استفاده از بیشترین میزان از مواد نسوز دانست و گفت: در فولادسازی هم چدن تولیدی کوره بلند با دمش اکسیژن تبدیل به فولاد و بیشترین تنوع نسوز از نظر جنس و شکل از خط اول تولید تا نورد استفاده می‌شود.

مدیر نسوز شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان همچنین به بومی سازی نسوز کوره پخت آگلوماشین شماره 4 اشاره کرد و افزود: تنها پس از ماه بهره برداری از آگلوماشین 4 احتیاج به نسوز چینی داشت که با برنامه‌ریزی و مطالعات انجام شده شکل نسوز چینی و جنس نسوزها تغییر پیدا کرد و پس از آن مدت بهره برداری به یک سال افزایش یافت.

مهدی نصیری، میزان مصرف مواد نسوز به ازای هر تن فولاد را 13 کیلوگرم برشمرد و گفت: با بررسی امکانات و توان شرکت‌های داخلی 98 درصد از مواد نسوز مصرفی بومی‌سازی شد تا نیاز به خارج کمتر شده و هزینه‌ها کاهش یابد.

وی، تغییر طرح مصرف نسوز در میکسر را در برداشت ذوب از 700 هزار تن به یک میلیون و 700 هزار تن موثر دانست و افزود: دریچه‌های کشویی فولاد، نازل تاندیش، دیگ‌های نیروگاه حرارتی، کوره کوچک قوس در مدیریت نت مکانیک، مواد نسوز محوطه کوره بلند از دیگر فعالیت این بخش برای رونق تولید وافزایش بهره وری است.

ذوب‌آهن اصفهان اولین و بزرگ‌ترین کارخانه تولیدکننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران و بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات طویل در خاورمیانه است که با ظرفیت سه میلیون و 600 هزارتن فولاد، انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را تولید می‌کند.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری