معرفی کتاب "کانسارها و نشانه‌های معدنی طلا در ایران"
پایگاه خبری معدن نیوز در نظر دارد از این پس کتاب های منتشر شده حوزه معدن و صنایع معدنی را جهت استفاده خوانندگان و علاقمندان مطالعه ارائه نماید. در بخش سی و ششم از سری برنامه های معرفی کتاب، به معرفی کتاب "کانسارها و نشانه‌های معدنی طلا در ایران" خواهیم پرداخت.
  بزرگنمايي:

پایگاه خبری معدن نیوز در نظر دارد از این پس کتاب های منتشر شده حوزه معدن و صنایع معدنی را جهت استفاده خوانندگان و علاقمندان مطالعه ارائه نماید. در بخش سی و ششم از سری برنامه های معرفی کتاب، به معرفی کتاب "کانسارها و نشانه‌های معدنی طلا در ایران" خواهیم پرداخت.

طلا نخستین فلزی است که توسط بشر شناخته و به‌کار گرفته شد. طلا به‌خاطر ویژگی‌هایی چون زیبایی، پایداری، کمیابی و خواص منحصربه‌فرد، مورد توجه بشر بوده و است. طلا فزون بر مصارف زینتی کاربرد گسترده‌ای در صنایع مدرن و فوق مدرن دارد. طلا به‌عنوان مهم‌ترین پشتوانه پولی جهان و سرمایه ملی و پشتوانه اقتصادی کشورها و حتی ثروت امن خانواده‌ها مطرح است و کار‌آیی دارد. اگر‌چه در حال حاضر هیچ پیوند رسمی بین طلا و پول وجود ندارد ولی هنوز ذخایر طلای هر دولت به‌عنوان شاخص سلامت اقتصاد آن و ارزش پول رایج آن کشور در نظر گرفته می‌شود. 

 اکتشاف، استخراج و استحصال طلا در ایران سابقه چند هزار ساله دارد. نیاکان ما روش های اکتشاف و متالورژی طلا را از هزاره دوم پیش از میلاد به‌خوبی می‌شناختند. زیبایی و جلوه‌های نقش و نگارهای طلاکاری شده در مجسمه‌ها و ظروف طلایی متعلق به ایران باستان نمایانگر آشنایی نیاکان ما با صنعت طلاکاری می‌باشد. وجود ده‌ها منطقه معدنکاری و سایت‌های معدنی مربوط به طلا همه حکایت از درایت و هوشمندی و آگاهی نیاکان ما و آشنایی آن‌ها با فن اکتشاف، استخراج و استحصال طلا دارد.

 تاکنون بیش از 100 کانسار و نشانه‌ معدنی طلا در ایران گزارش شده است. اغلب این کانسارها و نشانه‌ها شواهد معدنکاری قدیمی را در خود نهفته دارند. در حقیقت ما کمتر کانسار و یا نشانه معدنی طلا را یافته‌ایم که جای پای گذشتگان را در آنجا ندیده باشیم.

 از آنجا که شناخت ذخایر طلای کشور برای برنامه‌ریزی های اقتصادی و فنی این ماده معدنی و گرانبها از نیازهای بنیادین کشور است و از سوی دیگر منابع و اطلاعات مربوط به ذخایر طلای کشور بسیار پراکنده می‌باشند، کارهای اکتشافی که تا دهه اخیر بر روی طلا صورت گرفته از یک انسجام مرکزی برخوردار نبوده است و مراکز متعددی (سازمان زمین‌شناسی کشور سازمان صنایع و معادن استان‌ها، رساله‌های کارشناسی ارشد و دکترا و شرکت های خصوصی داخلی و خارجی و ...) جدا از هم و گاه بی‌خبر از هم هر یک در اکتشاف طلا نقش داشته‌اند. البته در سال‌های اخیر تا حد زیادی اکتشافات طلا هدفمند و ستادی شده است.

 کتاب "کانسارها و نشانه‌های معدنی طلا در ایران" نوشته عباس مقصودی، مژده رحمانی و بهمن رشیدی است که توسط نشر آرین زمین در سال 1384 در 388 صفحه به چاپ رسیده است.

 این کتاب شامل 16 فصل است که نگارنده در این کتاب پس از بیان مباحثی نظیر تاریخچه‌ و کاربرد طلا و قیمت و بازار آن، نیز تشریح زمین شناسی کانسارهای طلا و هم چنین ادوار و رده‌بندی کانی‌زایی طلا در ایران، تمام کانسارها و نشانه‌های معدنی طلا در ایران را معرفی می‌کند. 


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری