رشد 60 درصدی سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی علیرغم شیوع کرونا در سال گذشته
پایگاه خبری معدن نیوز- سخنگوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام کرد: سال گذشته میزان سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی به 3.2 میلیارد دلار رسید که در مقایسه با سال 97 رشد 60 درصدی را نشان می‌دهد.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، سخنگوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام کرد: سال گذشته میزان سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی به 3.2 میلیارد دلار رسید که در مقایسه با سال 97 رشد 60 درصدی را نشان می‌دهد.

«محمد سپهر» گفت: میزان سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی در سال 97 به میزان دو میلیارد دلار بود، اما پارسال با وجود تشدید تحریم ها و بحران کرونا این میزان افزایش یافت.

وی خاطرنشان ساخت: بیشتر طرح های مزبور مورد بهره برداری قرار گرفت، اما افتتاح رسمی تعدادی از آنها نیز به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد.

پیش از این خداداد غریب پور رییس هیات عامل سازمان ایمیدرو گفت، قرار است در سال جهش تولید، 2.2 میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی افتتاح شود.

مدیر روابط عمومی سازمان ایمیدرو افزود: فعالیت در زمینه اکتشاف‌های معدنی هم در سال گذشته با رشد 210 درصدی همراه شد و به رقم 310 هزار کیلومتر مربع رسید، درحالی که در سال 97 در این بخش 100 هزار کیلومتر مربع به مورد اجرا گذاشته شد.

رشد اشتغال 30 درصدی

سپهر با بیان اینکه مساله اشتغال همواره از دغدغه‌های مسوولان نظام است، گفت: سال گذشته با وجود موانع تحریم ظالمانه دشمن و مشکلات اجرای طرح‌ها از سوی ایمیدرو و واحدهای تابعه اشتغال مستقیم چهار هزار و 790 نفر فراهم شد که در مقایسه با عملکرد سال 97 رشد 30 درصدی داشت.

وی یادآور شد: سال 97 با اجرای طرح‌های پیش بینی شده، امکان اشتغال مستقیم سه هزار و 670 نفر فراهم شده بود.

طرح احیای معادن کوچک مقیاس

سپهر پیرامون طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس که از اردیبهشت ماه سال گذشته به شکل جدی و گسترده دنبال شد، گفت: پارسال در مجموع 146 معدن غیرفعال به چرخه فعالیت درآمد و این سیاست امسال نیز به شکل گسترده دنبال خواهد شد و فعال‌سازی 200 معدن پیش بینی شده است.

براساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت شمار معادن فعال کشور بیش از پنج هزار و 600 معدن است که بطور متوسط 400 میلیون تن مواد معدنی از آنها استخراج می شود که 60 تا 65 درصد آنها مصالح ساختمانی است.

هدایت توزیع سود به سمت سرمایه‌گذاری

سخنگوی سازمان ایمیدرو ضمن یادآوری سیاست اصولی این سازمان برای شرکت‌های تابعه، مبنی بر هدایت توزیع سود به سمت سرمایه گذاری گفت: سال گذشته این سازمان بمنظور توسعه فعالیت در بخش معدن و صنایع معدنی، سیاست هدایت سود شرکت‌های بزرگ را برای فعالیت توسعه ای دنبال کرد و برای این امر 13 هزار و 700 میلیارد تومان اختصاص داد.

وی اضافه کرد: میزان هدایت سود برای سرمایه گذاری توسعه ای در سال 97 بالغ بر هشت هزار و 800 میلیارد تومان بود و سال گذشته 55 درصد افزایش یافت.

رشد 150 درصدی سرمایه صندوق فعالیت‌های معدنی

مدیرروابط عمومی سازمان ایمیدرو افزود: سال گذشته یکی از اقدام‌های انجام شده بمنظور حمایت و پشتیبانی از فعالیت بخش خصوصی در معادن، افزایش 150 درصدی میزان سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی بود.

وی یادآور شد: میزان سرمایه صندوق مزبور در سال 97 برابر با 140 میلیارد تومان بود، اما سال گذشته با رشدی مناسب به 350 میلیارد تومان رسید.

بودجه ایمیدرو در ابتدای سال گذشته، 750 میلیارد تومان بود که این رقم تا پایان سال گذشته، به 1800 میلیارد تومان (بیش از 2 برابر) افزایش یافت.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری