توسعه متوازن معدن و صنایع معدنی در کشور با راهبری ایمیدرو
پایگاه خبری معدن نیوز- سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) در راستای وظایف تعیین شده ذیلِ سیاست های کلان کشور، امسال نیز همچون سال های گذشته با راهبری بخش معدن و صنایع معدنی، 2.2 میلیارد دلار طرح را با مشارکت بخش خصوصی در مدار تولید قرار می دهد که زمینه ساز ایجاد 4 هزار شغل مستقیم در نقاط مختلف کشور به ویژه مناطق محروم خواهد شد. این اقدامات در حالی صورت می گیرد که کاهش وابستگی به نفت، انتظارات از نقش آفرینی این حوزه در اقتصاد ملی را بالا برده است در این میان ایمیدرو سیاست های جدید خود را بر مبنای کاهش ارزبری و توسعه بومی سازی قرار داده است.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در راستای وظایف تعیین شده ذیلِ سیاست های کلان کشور، امسال نیز همچون سال های گذشته با راهبری بخش معدن و صنایع معدنی، 2.2 میلیارد دلار طرح را با مشارکت بخش خصوصی در مدار تولید قرار می دهد که زمینه ساز ایجاد 4 هزار شغل مستقیم در نقاط مختلف کشور به ویژه مناطق محروم خواهد شد. این اقدامات در حالی صورت می گیرد که کاهش وابستگی به نفت، انتظارات از نقش آفرینی این حوزه در اقتصاد ملی را بالا برده است در این میان ایمیدرو سیاست های جدید خود را بر مبنای کاهش ارزبری و توسعه بومی سازی قرار داده است.

علاوه بر هدفگذاری افزایش سهم معدن و صنایع معدنی در تولید ناخالص داخلی و صادرات، " رونق اشتغال" از جمله عواملی محسوب می شود که بیش از پیش نیاز امروز کشور است. بیش از 90 درصد معادن کشور، در شعاع 20 کیلومتری روستاها قرار دارد. در این راستا ایمیدرو برنامه توسعه متوازن و محرومیت زدایی در مناطق غیر برخوردار (با تعریف طرح های توسعه ای) که یکی از مقوله های مهم کشور محسوب می شود را به همراه شرکت های معدن و صنایع معدنی اجرایی کرده است.

ارزآوری و افزایش سهم اقتصاد معدن در صادرات غیرنفتی

از سوی دیگر قابلیت ارز آوری و توسعه صادرات غیر نفتی یکی دیگر از رویکردهای کلان دولت، وزارت صنعت معدن و تجارت و ایمیدرو به شمار می‌رود و در این زمینه سهم ارزش بخش معدن و صنایع معدنی از صادرات غیرنفتی از 20 درصد به 33 درصد افزایش یافته است.

این جهش صادراتی موجب شده تا این حوزه اثرگذار در اقتصاد، قابلیت تأمین نیازهای بخش گسترده ای از صنایع داخلی و کمک به استقلال صنعتی کشور را داشته باشد. این مهم در سایه افزایش حضور بخش خصوصی در اقتصاد ملی که ذیل برنامه های توسعه ای کشور آمده است، به عنوان یک اصل در ایمیدرو مورد توجه است که مشارکت این سازمان و بخش خصوصی در بسیاری از پروژه ها گواه این مدعا است.

بهره برداری از 3.2 میلیارد دلار طرح در سال 98

عملکرد کلان ایمیدرو در توسعه و تکمیل طرح های بخش معدن و صنایع معدنی موجب شد تا در سال 98، حدود 3.2 میلیارد دلار طرح به بهره برداری برسد. این دستاورد در حالی محقق شد که کشور در وضعیت تحریم های بی سابقه قرار دارد.

اشتغالزایی 4100 نفر در سال 99

افتتاح 2.2 میلیارد دلار طرح در سال99 با اشتغال مستقیم 4100 نفر و 15 هزار نفر به طور غیر مستقیم هدفگذاری شده است. همچنین علاوه بر هدفگذاری فوق، ایمیدرو به عنوان یک سازمان توسعه ای بستر کمک به افتتاح یک میلیارد دلار طرح بخش خصوصی در سال99 را فراهم خواهد کرد.

ایمیدرو همچنین در راستای استراتژی توانمندسازی، از 108 شهرستان کمتر توسعه یافته کشورمان، در 82 شهرستان سرمایه گذاری کرده است که 44 درصد شهرستانهای کمتر توسعه یافته کشور را شامل می‌شود.

توسعه اکتشافات؛ تضمینی برای جهش تولید

در حوزه اکتشاف، ایمیدرو فعالیت‌های اکتشافی در 41 ناحیه کمتر توسعه یافته را مورد توجه قرار داد که 82 درصد شهرستان های کمترتوسعه یافته کشور را پوشش داده است.

تا پایان نیمه نخست سال 97، ایمیدرو 250 هزار کیلومتر مربع کار اکتشافی انجام داده بود اما از نیمه دوم 97 تا پایان سال 98، معادل 400 هزار کیلومتر مربع به پهنه‌های اکتشافی افزوده شد. در حال حاضر کل مساحت اکتشافی ایمیدرو و شرکت های زیرمجموعه 650 هزار کیلومتر مربع (65 درصد مساحت قابل اکتشاف کشور) است.

ایمیدرو، علاوه بر این، به سبب نیازهای کشور به مواد معدنی، اکتشافات عمقی را در دستور کار قرار داده است.

احیای معادن کوچک و متوسط با مشارکت بخش خصوصی

طرح فعالسازی معادن کوچک و متوسط در نقاط مختلف کشور، با هدف فعال سازی معادن بخش خصوصی که به دلیل شرایط داخلی یا بین المللی نیمه فعال و یا تعطیل شده اند، از آذر ماه سال 97 تعریف و در سال 98 با راهبری ایمیدرو و توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (از زیرمجموعه های ایمیدرو)، عملیاتی شد.

معادن کوچک و متوسط به دلیل گستردگی (98 درصد از تعداد کل معادن کشور)، اشتغالزایی (85 درصد از سهم اشتغال معادن کشور) و تولید (65 درصد از سهم تولیدات معدنی کشور) دارای اهمیت هستند و می توانند در ایجاد اشتغال پایدار در بخش معدن و توسعه متوازن کشور نقش بسیار مهمی ایفا کنند.

با اجرای این طرح تا پایان سال گذشته، 146معدن در مناطق کمتر توسعه یافته احیا شده است.

در ادامه اجرای برنامه های مرتبط با فعال سازی اینگونه معادن، احیای 200 معدن و احداث 25 واحد فرآوری در سال 99 هدفگذاری شده است. عملکرد تا اردیبهشت 99 نشان نیز می دهد که بررسی 2183 معدن در قالب 375 پروژه انجام و اقدام کلینیکی بر روی 1058 معدن عملیاتی شده است.

رشد تولید با مدیریت ارزی بنگاه های بزرگ معدنی و صنایع معدنی توسط ایمیدرو

آمارها حاکی است، میزان تولید محصولاتی همچون شمش طلا، آهن اسفنجی، محصولات فولادی، شمش فولاد، کنسانتره آهن و کاتد مس در شرکت های بزرگ، طی سال 98 نسبت به سال 97، رشد داشته است.


خبر را به اشتراک بگذارید

گزارش تصویری