فولاد و آهن

تلاش برای سرکوب دوباره بازار فولاد/ طرح تعیین سقف قیمت برای شمش فولاد در بورس کالا دوباره روی میز تصمیم‌گیران وزارتخانه قرار گرفت!

تلاش برای سرکوب دوباره بازار فولاد/ طرح تعیین سقف قیمت برای شمش فولاد در بورس کالا دوباره روی میز تصمیم‌گیران وزارتخانه قرار گرفت!
پایگاه خبری معدن نیوز- فشارهای وزارت صمت برای اعمال دوباره سیاست سرکوب قیمت‌ها در بازار شمش فولاد بورس کالا افزایش یافته؛ خبری که هرچند هنوز هیچ یک از مراجع رسمی آن را تایید نکرده‌اند، اما برخی مقام‌های مسئول و فعالان صنفی به ماگفته‌اند معاون معدنی وزیر صنعت طرح شکست خورده تعیین سقف قیمت برای شمش فولاد در بورس کالا را دوباره روی میز تصمیم‌گیران وزارتخانه نهاده است. بهانه این کار البته التهاب قیمت در بازار فولاد است.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، فشارهای وزارت صمت برای اعمال دوباره سیاست سرکوب قیمت‌ها در بازار شمش فولاد بورس کالا افزایش یافته؛ خبری که هرچند هنوز هیچ یک از مراجع رسمی آن را تایید نکرده‌اند، اما برخی مقام‌های مسئول و فعالان صنفی به ماگفته‌اند معاون معدنی وزیر صنعت طرح شکست خورده تعیین سقف قیمت برای شمش فولاد در بورس کالا را دوباره روی میز تصمیم‌گیران وزارتخانه نهاده است. بهانه این کار البته التهاب قیمت در بازار فولاد است.

قیمت هر کیلوگرم میلگرد در بازار تهران تا 10 هزار و 400 تومان افزایش یافته و لفظ قیمت 9هزار و 400 تومانی در بازار شمش شنیده می‌شود. مقام‌های مسوول می‌گویند وضع سقف رقابت، احتمالا تا سقف 5 یا10 درصد، بر معاملات شمش فولاد در معاونت معدنی وزارت صمت دنبال می‌شود. گفته می‌شود؛ معاونت معدنی وزارت صمت قصد دارد کنترل قیمتی را از همین هفته آغاز کند و بر همین اساس در روزهای میانی هفته جاری سقف رقابت قیمتی بر معاملات شمش و سایر محصولات فولادی در بورس کالا اعمال می‌شود. دیروز داریوش اسماعیلی معاون معدنی وزارت صمت اعلام کرد: هنوز هیچ تصمیمی در مورد افزایش یا کاهش ضرایب قیمتی زنجیره فولاد گرفته نشده اما قیمت‌های زنجیره فولاد حداکثر تا روز سه‌شنبه تعیین تکلیف می‌شود.

برخی فعالان بازار هم گفته‌اند شایعه اعمال سقف مجاز رشد قیمت شمش در بورس کالا را شنیده‌اند. آنها مدعی‌اند گویا نامه‌نگاری‌هایی نیز صورت پذیرفته، این شایعه آن‌قدر قوی بوده که حتی برخی اهالی بازار خود را برای چنین رخدادی آماده کرده‌اند اگرچه برخی دیگر چنین احتمالی را جدی نگرفته‌اند. وزارت صمت در سال‌های اخیر بارها سیاست سرکوب قیمت در بازار کالاهای پایه را آزموده و هیچ‌گاه ثمری از آن مشاهده نکرده با این حال مشخص نیست دلیل اصرار مقام‌های معدنی این وزارتخانه بر اجرای سیاست شکست‌خورده قبلی چیست. پیش‌تر وزارت صنعت از خرداد امسال از فرآیند تنظیم بازار فولاد در معاملات بورس کالا کنار گذاشته شده بود امری که به تعادل قیمت‌ها در این بازار منجر شد.

کف عرضه شمش رعایت شود

یکی دیگر از تصمیم‌سازان بازار فولاد ضمن ابراز بی‌اطلاعی از این رخداد احتمالی، با اشاره به ساز و کارهای اعلام این تصمیم، اختیارات قانونی معاونت معدنی وزارت صنعت را برای پیشبرد چنین تصمیمی ناکافی ارزیابی کرد. او معتقد بود مصوبات قانونی و دستورالعمل‌های فعلی به صراحت از چنین پتانسیلی برخوردار نیست و توانمندی قانونی وزارت صمت برای چنین اقدامی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. او لازمه اجرایی شدن این تصمیم را رعایت کف عرضه شمش در بورس کالا برشمرد و گفت: کف عرضه شمش 663 هزار تن در ماه است آن‌هم در شرایطی که عرضه‌های مرسوم صورت گرفته در سال جاری 989 هزار تن بوده که با احتساب عدم تایید معاملات، 800 هزار تن آن مورد داد و ستد قرار گرفته است. این ارقام آن‌هم برای 3 ماه و نیم رقم چندان برجسته‌ای نیست بنابراین در صورتی که کف عرضه‌ها در حد معقولی به ثبت نرسد نمی‌توان اعمال سقف مجاز رشد قیمت‌ها را در این وضعیت تصمیم درستی ارزیابی کرد.

سیاست شکست خورده

هرچند با توجه به رشد قیمت‌ محصولات فولادی، تحت تاثیر تکانه‌های ارزی، پتانسیل تغییر فاز در بازار محصولات فولادی به دنبال تصمیم‌سازی‌های آینده وجود دارد، اما تصمیم‌سازان این حوزه باید در نظر داشته باشند که تعیین قیمت‌های دستوری و سلیقه‌ای در این بازار تجربه‌ای شکست خورده است و نمی‌تواند رویکرد مدیریتی موفقی به شمار آید. نکته دیگر آنکه اعمال سقف مجاز قیمت‌ها به وضوح تعیین دستوری سقف نرخ است که با توجه به مکانیزم‌های قیمت‌گذاری و ضرایب قیمتی در زنجیره فولاد؛ بر حلقه‌های این زنجیره تولیدی از سنگ آهن و کنسانتره تا آهن اسفنجی تاثیرگذار خواهد بود، بنابراین باید به تمام این بخش‌ها توجه جدی داشت.

صعود قیمت‌ها در کف بازار

افزایش بهای آزاد و نیمایی ارز در روزهای گذشته موجب شده تا روند صعودی بهای مصنوعات فولادی در بازار آزاد ادامه یابد تا جایی که تاکنون هیچ سقف قیمتی خاصی را در این بازار شاهد نیستیم. نه تنها قیمت‌های فعلی بلکه شرایط موجود در بازار فولاد بی‌سابقه است و تاکنون سابقه نداشته که قیمت‌ها بدون تعریف هیچ دورنمای مشخص قیمتی مسیر صعودی به خود بگیرد. از سوی دیگر حتی در دوره‌های التهاب پیشین هم بهای فولاد اغلب با یک فاز تاخیر در مقایسه با بهای آزاد ارز وارد فاز صعودی می‌شد ولی این بار رشد بهای ارز و آهن‌آلات هر دو هم‌راستا و هم‌سنگ یکدیگر انجام گرفته است که به پیچیدگی‌های این بازار دامن می‌زند. در این شرایط مبهم نمی‌توان گفت که اعمال سقف مجاز رشد قیمت‌ها می‌تواند به مدیریت بازار منجر شده و رشد قیمت‌ها را محدود کند یا خیر.


نورد گرم 2 مبارکه
گالری ویدئو
شرکت صبافولاد
شرکت گل گهر
شرکت آهن و فولاد گل گهر
MME/PERED

پایگاه اطلاع رسانی معدن نیوز