گفتگو، یادداشت و نشست خبری

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران در جمع اصحاب رسانه مطرح کرد:

معادن زغال سنگ در اولویت مدیریت ریسک و بازرسی

معادن زغال سنگ در اولویت مدیریت ریسک و بازرسی
معدن نیوز -تقی نبئی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران در نشست با اصحاب رسانه مطرح کرد: اغلب بخش های نقشه راه معدن، امور فنی است و متولی این امور فنی سازمان نظام مهندسی معدن می باشد.
  بزرگنمايي:

به گزارش معدن نیوز، تقی نبئی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران در نشست با اصحاب رسانه مطرح کرد: اغلب بخش های نقشه راه معدن، امور فنی است و متولی این امور فنی سازمان نظام مهندسی معدن می باشد.

اهم موضوعات مطرح شده از سوی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران در نشست خبری امروز به شرح ذیل می باشد:

🔸اغلب بخش های نقشه راه معدن، امور فنی است و متولی این امور فنی سازمان نظام مهندسی معدن می باشد.

🔹سازمان نظام مهندسی معدن در بخش هایی از نقشه راه معدن شامل شورای معدن و کارگروه های مربوطه نماینده دارد.

🔸مسئول فنی همچنان در حال ارائه گزارشات نظارتی است و قرار است ناظر فنی برای معادن نیز تعریف گردد تا گزارشات از طریق آنها باشد. حق الزحمه ناظرین از جای دیگری تامین خواهد شد تا ارتباطی میان ناظر و بهره بردار نباشد.

🔹عمده حوادث معادن مربوط به معادن زیرزمینی است و برای این منظور کمیته ای را تشکیل داده و از فعالان و کارشناسان زغال دعوت کردیم و دستورالعمل های مربوطه را تدوین نمودیم.

🔸همچنین ارزیابی ریسک را نیز برای معادن زیر زمینی با وزارت صمت آغاز کردیم تا حوادث را پیش از وقوع بررسی و جلوگیری نماییم.

🔹سازمان تفاهم نامه هایش چندین بند دارد و برای مرحله اجرایی رسیدن کار گروه برای آن تشکیل دادیم. در هر بند که به تفاهم اجرایی برسیم به قرارداد منجر می گردد.

🔸600 دوره با ایمیدرو طی تفاهم نامه با آن داشتیم که بخش قابل توجهی از آن نهایی شده و زمستان و کرونا سبب شد 110 مورد برگزار نشود و بخشی در سه ماهه سوم سال و تیر ماه سال جاری برگزار گردید.

🔹قراردادی برای بررسی فرصت های سرمایه گذاری استان های محروم داشتیم و در این زمینه قرارداد مربوط به استان سیستان در دستور کار قرار دارد.

🔸همچنین قراردادهای پژوهشی را در دستور کار داریم.

🔹تفاهم نامه با وزارت نفت منجر به قرارداد نشده چون تغییر مدیریتی داشتیم جلسات را نتوانستیم طبق برنامه پیش ببریم اما امیدواریم در اشتراکات یکدیگر به نتیجه برسیم.

🔸در چند حوزه اصلی سند استراتژی تدوین شد و پیشرفت های خوبی در برخی حوزه ها داشتیم و نتایج هوشمند سازی بسیار خوب بود. تمامی فرآیندها به ارباب رجوع و اعضا را هوشمند کردیم و به مرحله ای رسیدیم که میز خدمت دیجیتالی خواهیم داشت تا کلیه اعضا از طریق سامانه های هوشمندمان ارتباط داشته باشند و کارهای خود را پیش ببرند.

🔹پلتفرم جدید سازمان که شامل صدور پروانه، حق عضویت و ... می باشد تا چند هفته آینده بهره برداری خواهد شد.

🔸در برنامه احیا معادن غیر فعال با تهیه و تولید مشارکت داریم و قرارداد آن در حال نهایی شدن است. در فعال سازی 4700 معدن غیر فعال کمک خواهیم کرد تا راه اندازی گردد و برنامه امسال 1200 معدن می باشد. 

🔹نمایشگاه ها و کارگاه های آموزشی، اطلس معادن کشور، تهیه نقشه های زمین شناسی و ... از دیگر برنامه های ماست.

🔸برای بهبود جایگاه سازمان رایزنی های زیادی با دستگاه های مختلف داشتیم و هیچ وزارت خانه ای نیست که سازمان را نشناسند. لذا در بهبود جایگاه سازمان حدود 50 درصد پیشرفت داشتیم.

🔹با پیگیری های انجام شده بررسی طرح های اکتشافی به سازمان تفویض شده تا با حداقل هزینه حداکثر بهره وری را برای سازمان داشته باشیم.

🔸از این پس نگاه فنی و کارشناسی در بحث صیانت از ذخایر معدنی را خواهیم داشت.

🔹در بحث تعامل با بخش خصوصی سال گذشته موضوع حقوق دولتی را با دبیری نظام مهندسی معدن داشتیم و تعامل خوبی با بخش خصوصی داریم. با خانه معدن و اتاق بازرگانی در تعامل کامل هستیم و سازمان استان ها نیز تعامل خوبی با مراکز استانی خود دارند.

🔸بعد از موضوع کرونا، پروتکل های بهداشتی برای حوزه معدن تدوین شد و لذا تعطیلی محسوسی بجز در معادن زیرزمینی در معادن کشور نداشتیم. در دو ماه اخیر جبران عقب ماندگی های پایان سال را داشته اند. 

🔹ورود به کانون کارشناسان دارا بودن پروانه الزامی است.

🔸به اعضای کارورز نیز کار ارجاع می شود و معادن درجه 4 به آنها برای مسئول فنی ارجاع می شود.

🔹اگر برگزاری آزمون را بهبود ببخشیم قطعا فاصله اعضای فاقد پروانه با پروانه دارها کاهش خواهد یافت.

🔸برای تمامی معادن که به سازمان معرفی می گردند، مسئول فنی معرفی می شود.

🔹در برنامه بازرسی و مدیریت ریسک اولویت معادن زغال سنگ هستند. کارشناسان متناسب با درجه معادن معرفی شده و پرسش نامه ای که تمامی جوانب ایمنی و فنی را در نظر گرفته، تکمیل گردیده و ارائه می شود. تمامی این موارد با هدف جلوگیری از حوادثی نظیر زمستان یورت است. 

🔸معتقدیم معادن باید ناظر فنی داشته باشند تا در کنار مسئولین فنی و با حمایت مالی وزارت صمت در معادن حضور داشته باشند.

🔹طبق قانون و آیین نامه اجرایی معدن، سازمان در بخش هایی بازوی اجرایی بوده و در برخی دیگر در بخش های نظارتی که حاکمیتی است همکاری داشته اند. در قانون جدید معادن، به تفاهم هم کاری وزارت صمت با سازمان نظام مهندسی معدن تاکید شده است.

در بخش دیگری از این نشست رضا کشاورزی معاون برنامه ریزی و توسعه سازمان نظام مهندسی معدن ایران گفت: سازمان نظام مهندسی معدن به عنوان یکی از بازوهای اجرایی وزارت صمت تفاهم نامه هایی را در سال گذشته با سازمان ها و ارگان های مختلف داشته است.

وی افزود: در دوره ریاست قبلی 13 تفاهم نامه با ایمیدرو، تهیه و تولید مواد معدنی ایران، صندوق بیمه فعالیت های معدنی، شرکت کوثر و وزارت نفت و .. بسته شد و 9 تفاهم نامه منجر به عقد قرارداد شد که می‌توان به صندوق بیمه، تهیه و تولید و ایمیدرو اشاره کرد که در حال اجراست.

کشاورزی خاطرنشان کرد: تفاهم نامه با وزارت نفت در مرحله نهایی است و کارهای کارشناسی آن در حال انجام است تا به عقد قرارداد بیانجامد. در صددیم که ظرف یک ماه آینده این مورد انجام شود.

وی تصریح کرد: تفاهم نامه در حوزه ایمنی با ایمیدرو و احیا معادن با تهیه و تولید قطعا در تحقق نقشه راه معدن مثمر ثمر خواهد بود.


اخبار مرتبط
نورد گرم 2 مبارکه
گالری ویدئو
شرکت صبافولاد
شرکت گل گهر
شرکت آهن و فولاد گل گهر
MME/PERED

پایگاه اطلاع رسانی معدن نیوز