رئیس سازمان صمت آذربایجان شرقی تاکید کرد:
تکمیل زنجیره تأمین و زنجیره ارزش ظرفیت های اقتصادی استان/ آذربایجان شرقی استان توانمند در اقتصاد و صنعت
سه شنبه 21 ارديبهشت 1400 - 12:49:13

به گزارش معدن نیوز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با تأکید بر برنامه ریزی هدفمند در راستای تحقق شعار " تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها " ، تکمیل زنجیره تأمین و زنجیره ارزش ظرفیت های مهم اقتصادی و صنعتی را اولویت برنامه های مجموعه صمت استان برشمرد.
حبیب امین‌زاده در گفت‌وگو با بخش خبری شبکه سهند با محوریت برنامه های صنعت استان در سال جدید، گفت: امروزه فرایند تولید، صرفا تولید صنعتی و کالایی نبوده و تولید دانش و فناوری ، خدمات و دانش فنی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به ضرورت احصاء نیازمندی واحدها مطابق با زمینه فعالیت هایشان، افزود: فرایند پشتیبانی از واحدهای تولیدی و دانش بنیان متفاوت بوده و با تفکیک دقیق و فنی مسائل هر حوزه ، زمینه ارتقاء و مانع زدایی در این بخش ها فراهم خواهد شد.
رئیس سازمان صمت آذربایجان شرقی با اشاره به آغاز اقدامات مانع‌زدایی از اواخر سال گذشته با تفویض اختیاراتی که در سطح وزارت وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام گرفت، افزود : با تشکیل کارگروهی در مجموعه وزارت صمت و تفویض اختیار به شهرستان ها گامی مهمی در راستای مانع زدایی از پیش روی صنعت، معدن و تجارت کشور برداشت شد و 16 مورد پیش بینی شده در بخش معدن از جمله موراد تفویض شده بوده و این روند تداوم نیز خواهد داشت.
احصاء و شناسایی ۴۰ عنوان از موارد مانع‌زدایی
وی مانع زدایی آغاز شده در سطح وزارت صنعت، معدن و تجارت و احصاء و شناسایی بیش از 40 عنوان از موارد مانع زدایی را بی سابقه برشمرد و افزود : در شرایط فعلی اقتصادی و وجود تحریم های ظالمانه ، ایجاب می کرد برخی رویه ها به منظور حمایت و پشتیبانی از تولید تغییر کند که با تمهیدات و برنامه های وزارت صمت این امر نهایی شد.
امین‌زاده، آذربایجان شرقی را قطب صنایع فولادی ، مواد غذایی و شیرینی و شکلات و صنعت شیشه برشمرد و گفت : براساس اولویت های برنامه ریزی شده در جهت تکمیل زنجیره تأمین و ارزش این صنایع اقدام خواهیم کرد و با ایجاد و توسعه زیرساخت ها و تأمین مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان ، پشتیبانی از تولید در استان محقق خواهد شد.
وی با بیان اینکه احصاء صنایع معدنی و فرآورده‌های معدنی از سال گذشته همزمان با سال جهش تولید در استان آغاز شده است ، تصریح کرد : براساس هدف گذاری ها در سال جاری موضوع توسعه معادن و صنایع معدنی بویژه فرآورده های معدنی مس سونگون با جدیت دنبال خواهد شد و همچنین در سایر زمینه ها نیز با حمایت از سرمایه گذاری های جدید و به ثمر رسانده سرمایه گذاری های انجام شده شاهد توفیق استان در حوزه اقتصادی و صنعتی خواهیم بود.
آذربایجان شرقی استان توانمند در اقتصاد و صنعت
امین‌زاده ، آذربایجان شرقی را منطقه ای توانمند با ظرفیت های اقتصادی ، صنعتی ، معدنی و تجاری مهم و اساسی دانست و تصریح کرد : در سال جاری سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان نیز به تبع برنامه های محوری مجموعه صمت در حمایت از تداوم تولید به احصاء توانمندی ها و مزیت های تولیدی و صنعتی استان خواهد پرداخت .
رئیس سازمان صمت آذربایجان شرقی در ادامه تأکید کرد : کلیه واحدهای صنعتی ، معدنی و تجاری که در سال گذشته در دریافت خدمات مورد نیازشان با مشکل مواجه بوده اند ، مسائل و مشکلات خود را به سازمان منعکس نمایند تا در تدوین رویه های جدید از این موارد بهره گیریم.
امین‌زاده از تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در سطح کشوری و استانی خبر داد و افزود: با توجه به تغییرات قیمتی که در خدمات ، حمل و نقل ، انرژی و مواد اولیه انجام شد ، اغلب واحدهای تولیدی در زمینه تأمین سرمایه گردش با مشکل مواجه بوده اند و امسال نیز در تداوم جلسات ستاد تسهیل در سال جهش تولید ، تشکیل جلسات ستاد در شهرستان ها نیز با مسئولیت فرمانداران با جدیت دنبال خواهد شد، تا مشکلات واحدهای تولیدی شناسایی و سرمایه در گردش مورد نیاز اینگونه واحدها تأمین شود.
ضرورت نوسازی و بازسازی تجهیزات حوزه تولید
وی همچنین با اشاره به ضرورت نوسازی و بازسازی تجهیزات ، ماشین آلات و خطوط تولید برای ماندگاری در تولید رقابت محور ، ادامه داد : استفاده از تکنولوژی های نوین و تولید بهره ور لازمه دوام و ماندگاری در تولید است .
رئیس سازمان صمت آذربایجان شرقی با تأکید براهمیت تولید صادرات محور ، گفت : در این بخش سرمایه ثابتی برای واحدهای تولیدی تعریف شده است که به منظور ارتقای بهره وری و ورود ماشین آلات که در ثبت سفارش نیز دارای محدودیت های کمتری است ، در اختیارشان قرار خواهد گرفت.
تقسیط و استمهال بدهی معوق واحد‌های تولیدی
وی از حل مشکلات واحدهای تولیدی در زمینه تقسیط و استمهال بدهی معوق و همچنین موضوع حذف بهره های مرکب در ستاد تسهیل که از عوامل بازدارنده تولید بوده اند ، خبر داد و تصریح کرد : با رفع این موارد تولیدکنندگان بدون دغدغه در مسیر افزایش و ارتقاء تولید حرکت خواهند کرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به ابلاغ قانون ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در سال جهش تولید و لازم اجرا بودن مصوبات ستاد به عنوان قانون ، افزود : در صورت عدم اجرای مصوبات ستاد تسهیل ، عدول کنندگان از مصوبات به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.
بازرسی هدفمند و نظارت هوشمند در راستای شفاف‌سازی
امین زاده در پایان گفت‌وگو با تشریح بخشی از عملکرد سازمان در حوزه نظارت و بازرسی و تنظیم بازار استان بویژه در ایام پایانی سال و طرح نظارتی نوروز1400 ، گفت : از طریق تفاهم نامه های منعقده با جامعه دانشگاهی و علمی استان ، در زمینه ایجاد و ارتقاء سامانه های نظارتی الکترونیکی اقدامات مطلوبی انجام شده و رصد سیستمی ، بازرسی هدفمند و نظارت های هوشمند در راستای شفاف سازی و برنامه ریزی های بهینه در دستورکار سازمان صمت استان قرار دارد.
وی بر استفاده از توان و ظرفیت بسیج اصناف و اتحادیه ها در اقدامات نظارتی تأکید کرد و ادامه داد : در طرح نظارتی نوروز 1400 ، در خصوص نظارت بر روند توزیع بویژه اقلام اساسی ، تعامل و همکاری بسیار خوبی با نیروهای بسیج استان داشتیم.


http://www.madannews.com/Fa/News/613918/تکمیل زنجیره تأمین و زنجیره ارزش ظرفیت های اقتصادی استان/ آذربایجان شرقی استان توانمند در اقتصاد و صنعت
بستن   چاپ