گفتگو، یادداشت و نشست خبری

معاون مالی و پشتیبانی جهان فولاد سیرجان در مصاحبه تصویری با معدن نیوز؛

دوگانگی در دستورالعمل های دولتی شرکت ها را گرفتار کرده است/ تغییر در دستورالعمل ها مشکلات را روانه تولید می کند/ امکان توسعه از شرکت ها گرفته شده است

دوگانگی در دستورالعمل های دولتی شرکت ها را گرفتار کرده است/ تغییر در دستورالعمل ها مشکلات را روانه تولید می کند/ امکان توسعه از شرکت ها گرفته شده است
پایگاه خبری معدن نیوز - عبدالمجید مستقیمی، معاون مالی و پشتیبانی جهان فولاد سیرجان در مصاحبه تصویری با معدن نیوز گفت: شرکت جهان فولاد سیرجان از سال ۹۰ به منظور راه اندازی کارخانجات و توسعه هایی که در دستور کار داشته، چشم اندازی را برای خود تعریف کرده است. چشم انداز اصلی شرکت، راه اندازی خط ۲ میلیون تنی احیا مستقیم شامل دو مدول یک میلیون تنی بوده است. از سوی دیگر راه اندازی دو واحد ذوب و ریخته گری و واحد ۲ میلیون تنی محصولات نورد را در دستور کار داریم.
  بزرگنمايي:

عبدالمجید مستقیمی، معاون مالی و پشتیبانی جهان فولاد سیرجان در مصاحبه تصویری با معدن نیوز گفت: شرکت جهان فولاد سیرجان از سال 90 به منظور راه اندازی کارخانجات و توسعه هایی که در دستور کار داشته، چشم اندازی را برای خود تعریف کرده است. چشم انداز اصلی شرکت، راه اندازی خط 2 میلیون تنی احیا مستقیم شامل دو مدول یک میلیون تنی بوده است. از سوی دیگر راه اندازی دو واحد ذوب و ریخته گری و واحد 2 میلیون تنی محصولات نورد را در دستور کار داریم.

 وی افزود: تا اینجا علیرغم شرایط تحریم توانستیم فاز اول را در هر یک از کارخانه اجرا نماییم. یعنی یک واحد یک میلیون تنی آهن اسفنجی، 1.2 میلیون تن شمش فولادی و 650 هزار تن نیز محصولات نوردی را در اختیار داریم.

 مستقیمی خاطرنشان کرد: مشکلاتی که مسیر توسعه جهان فولاد سیرجان را مسدود کرده، بحث فاینانس هاست برای نمونه یک مرحله فاینانس و سرمایه گذاری 350 میلیون یورویی جهان فولاد که از اسپانیا بود پس از اعمال دور جدید تحریم ها ابتر باقی مانده است. البته بخشی از مشکلات فولادی ها ناشی از مسائل داخلی است در حالی که اکنون دوره مقاومت است و حمایت دولت باید در بحث توسعه شرکت ها جدی تر گردد. شرکت ها نیز باید توسعه ها را در دستور کار داشته باشند و آنرا تقویت نمایند. لذا این مسئله می طلبد که دولت در بحث مجوزها، حمایت های مالی، بازگشایی مسیر کالاها و بحث تعهدات ارزی تسهیل گر باشد.

 وی ادامه داد: در سال های 92 و 93 دستورالعملی برای ورود تجهیزات وجود نداشت و دستورالعمل های فعلی پاسخگوی نیاز کشور نیست. از سوی دیگر تعهدات ارزی که تا پیش از این اصلا مطرح نبوده اکنون مطرح گردیده است. به عبارت دیگر فرآیند ثبت سفارش و تعهدات ارزی ناشی از آن مشکلاتی را برای شرکت ها ایجاد کرده است و این نشان می دهد که یک دوگانگی میان دستورالعمل های دولتی وجود دارد که شرکت ها را گرفتار کرده و علیرغم اینکه شرکت ها باید تمرکز خود را بر تولید بگذارند، بخش اعظمی از انرژی خود را بر روی رفع این موارد و دستورالعمل هایی که شرکت های دولتی ایجاد کرده اند قرار داده اند. 

 معاون مالی و پشتیبانی جهان فولاد سیرجان تصریح کرد: تغییر در دستورالعمل ها مشکلات را روانه شرکت های تولیدی کرده است. دلیل مشکلاتی که اکنون در واردات کالا وجود دارد این است که صادراتی وجود ندارد و دولت نیز نمی تواند تامین ارز نماید. یعنی دولت نه تنها نمی تواند تامین ارز نماید بلکه مسیر صادرات را تسهیل نکرده است و درحالی که شرکت ها باید از محل صادرات خود تامین ارز نمایند اما این امکان برای آنان فراهم نیست و لذا امکان توسعه برای شرکت ها وجود ندارد.


   لینک کوتاه خبر:  
هتل ستیا تهران
شرکت چادرملو
فولاد خوزستان
آلومینای ایران جاجرم
فولاد سنگان
شرکت صبافولاد
MME/PERED